Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Rok na działce - kwiecień

„Kwiecień plecień, bo przeplata…”– głosi ludowe przysłowie. I rzeczywiście w tym miesiącu nie tylko pogoda jest zróżnicowana, ale również ogrodowe prace. Wciąż jeszcze trzeba walczyć ze skutkami zimy, jednocześnie przygotowując ogród do nadejścia cieplejszych dni. Pracom ogrodniczym w kwietniu będzie sprzyjać wydłużający się dzień. W pierwszych dniach kwietnia słońce wschodzi zaraz po godz. 6, a zachodzi dopiero po 19. Długość dnia na początku kwietnia wynosi około 13 godzin, a w ciągu tego miesiąca dzień wydłuży się o ponad 1,5 godziny.

Sezon ogrodniczy rozpoczyna się na dobre. Na rabatach kwitną już rośliny cebulowe, a w sadach drzewa owocowe. Budzą się drobne ssaki i owady. Sprzątamy rabaty, wycinamy suche pędy zeszłorocznych bylin, spulchniamy ostrożnie podłoże uważając na delikatne wiosenne rośliny cebulowe i usuwamy wschodzące chwasty. Ziemię pod krzewami warto okryć warstwą ściółki, która ogranicza parowanie wody, hamuje rozwój chwastów i poprawia estetykę całego ogrodu. Jako materiał do ściółkowania rabat warto wykorzystywać także drewniane zrębki, drobny żwir oraz powstający w ogrodzie kompost.

Po przekwitnięciu należy przyciąć krzewy ozdobne: forsycje, wczesne tawuły, wierzby.

Sadzimy drzewka i krzewy owocowe uprawiane w pojemnikach i z gołym korzeniem, jabłonie, śliwy, grusze, porzeczki, agrest, maliny, brzoskwinie, wiśnie, czereśnie. Drzewa i krzewy owocowe z tzw. odkrytym korzeniem (kopane z gruntu) można sadzić dopóki są w stanie bezlistnym, co oznacza, że nie rozpoczęły jeszcze wegetacji. Warto też wiedzieć, że hodowcy czasem wydłużają okres uśpienia drzew owocowych przeznaczonych do sadzenia przetrzymując je w chłodniach. Takie sadzonki drzew owocowych można sadzić nawet do początku maja. Drzewka posadzone wiosną należy przyciąć po posadzeniu nieco silniej niż te sadzone jesienią. Podczas sadzenia warto zastosować szczepionkę mikoryzową dla drzew owocowych. Zastosowanie szczepionki wzmocni system korzeniowy drzewek i ułatwi roślinom pobieranie składników pokarmowych z gleby. W efekcie rośliny będą silniejsze, zdrowsze, a plon bardziej obfity.

Początek kwietnia to ostateczny termin aby przyciąć winorośl. Tnąc winorośl należy pamiętać, iż owocuje ona na pędach jednorocznych, wyrastających z pąków położonych na dwuletnich pędach zdrewniałych. Zwlekanie z przycięciem do końca kwietnia lub początku maja spowoduje silny wyciek soków z ran po cięciu i osłabi krzewy, zatem zabieg warto przeprowadzić jak najszybciej.

Do gruntu wysiewamy nasiona rzodkiewki, pietruszki korzeniowej i naciowej, marchwi, grochu, cebuli, szpinaku i kopru. Kupując nasiona warto zwracać uwagę na to, czy są otoczkowane. Choć są droższe, warto w nie inwestować. Ułatwiają wysiew, szybciej wschodzą i gwarantują równomierny wzrost wschodzących roślin. Otoczka może dodatkowo zawierać nawóz wieloskładnikowy oraz środki ochrony roślin. Siew warzyw wprost do gruntu jest najłatwiejszym sposobem uprawy warzyw z nasion. W odróżnieniu od uprawy warzyw z rozsady, nie trzeba wysiewać nasion do skrzyneczek czy doniczek, nie potrzeba szklarni, tuneli ani inspektów. Przez cały kwiecień w ogrodzie można wysiewać rzodkiewkę, najlepiej w odstępach 7 do 10 dniowych, w różnych miejscach – do gruntu odkrytego, przykrywanego potem włókniną lub folią perforowaną, do niskiego tunelu foliowego lub do zimnego inspektu. To zapewni ciągłość zbiorów przez cały sezon. Należy pamiętać, iż rzodkiewka lubi dobre nasłonecznienie.

Niestety wiosną nie próżnują także szkodniki, dlatego konieczne będzie wykonanie pierwszych oprysków drzewek owocowych. Najlepszy termin na pierwszy oprysk to połowa kwietnia, zwłaszcza jeśli wiosna jest mokra. W trakcie kwitnienia trzeba też przeglądać drzewka, czy nie zagnieździły się w nich szkodniki (np. larwy kwieciaka).

Trawnik należy najpierw oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń i starych liści. Chwasty można usuwać ręcznie lub, gdy problem jest duży, chemicznie. Warto przeprowadzić wertykulację i aerację, aby pozbyć się warstwy filcu i „napowietrzyć” trawnik, kretowiska należy wyrównać, a zagłębienia zapełnić.

Trawnik warto nawozić nawozem organicznym i obficie podlewać. Miejsca wyłysiałe należy obsiać regeneracyjną mieszanką traw. Można też użyć kawałków darni z innych części trawnika. Wzrost traw w kwietniu jest na tyle duży, że można przystąpić do pierwszego koszenia. Regularne koszenie sprzyjać będzie lepszemu krzewieniu się trawy, dzięki temu trawnik stworzy gęsty kobierzec i będzie odporny na intensywne użytkowanie. Trawnik można kosić po raz pierwszy, gdy trawa osiągnie wysokość 8-10 cm, należy jednak pamiętać aby nie przycinać trawy krócej niż na 4 cm, a w miejscach zacienionych warto pozostawić źdźbła jeszcze dłuższe. Kwiecień to dobry miesiąc na zakładanie nowego trawnika.

Rozpoczynamy prace wiosenne w oczku wodnym. Warto zacząć od sprawdzenia szczelności zbiornika i jego oczyszczenia, usunięcia gnijących resztek roślinnych i resztek pokarmu dla ryb. Należy oczyścić filtry stawowe i przygotować je do rozruchu. Oczko wodne po zimie zazwyczaj nie wygląda najlepiej. Aby znów było atrakcyjną ozdobą ogrodu, powinniśmy należycie przygotować je do nadchodzącego sezonu.

Piotr Szypiło – Instruktor ds. ogrodniczych