ROD „Bursaki” w Lublinie to niewielki ogród składający się z 94 działek i 2 sektorów - starszy sektor powstał 40 lat temu, a nowy w 2012 roku.
Ogród wyróżnia się pod względem zagospodarowania. Działkowcy z powodzeniem prowadzą uprawy ogrodnicze, co potwierdza zajęcie I i III miejsca w konkursie krajowym „Warzywnik roku 2022” przez 2 działkowców z ROD „Bursaki”, w tym Instruktora SSI.
Ponadto, ogród dwukrotnie odwiedziła telewizja TVP3 Lublin. W ROD odbywają się warsztaty i szkolenia dla nowych i wszystkich zainteresowanych działkowców. Instruktor SSI - Pani Agnieszka Szpala podkreśla, że dzięki popularyzowaniu podwyższonych grządek i łąk kwietnych, coraz częściej w ogrodzie spotyka się te elementy zagospodarowania.
Działkowcy i Zarząd ROD angażują się także w zewnętrzne akcje społeczne, takie jak zbieranie plastikowych nakrętek na rzecz Hospicjum. Na terenie ogólnym posadzono także drzewa w ramach „Dnia Ziemi” zorganizowanego we współpracy z PGE, który dostarczył sadzonki. Plony z ROD „Bursaki” zostały dostarczone do OZ na obchody Krajowych Dni Działkowca, gdzie ozdabiały salę konferencyjną.
We wszystkich ROD powszechny jest widok ogrodzeń i żywopłotów. Zgodnie z §51 Regulaminu ROD, ogrodzenie działki nie może przekraczać wysokości 1 m i powinno być ażurowe. Podobnie jest w przypadku żywopłotów. Zgodnie z §52 Regulaminu, nie mogą przekraczać 1 m wysokości, chyba, że znajdują się na granicy ROD - wtedy dopuszcza się wysokość 2 m. Ponad to, założenie żywopłotu na granicy działek, wymaga pisemnej zgody sąsiada. Jest to istotna kwestia, ponieważ zbyt wysokie, szczelne ogrodzenia i żywopłoty potrafią znacznie zacienić sąsiednie działki. Warto dodać, że żywopłoty z silnie rosnących gatunków (np. Żywotników) potrafią wyjaławiać glebę, pogarszając tym samym warunki do prowadzenia upraw ogrodniczych. Niestety, wszędzie obserwuje się tendencje do wprowadzania wysokich, szczelnych ogrodzeń i żywopłotów. Wynika to prawdopodobnie z chęci zapewnienia sobie prywatności.
ROD „Bursaki” w Lublinie jest pod tym względem wyjątkiem. Można by powiedzieć, że ogród ten jest „ponad podziałami”, bo widok ogrodzenia, a co dopiero żywopłotu, nie jest tam częsty. Takie zagospodarowanie sprzyja integracji działkowców i wyklucza niepotrzebne problemy z zacienianiem działek i konkurencją dla upraw. Pani Lucyna Kamińska, Prezes Zarządu ROD podkreśla, że tak było od zawsze. Nawet nowi działkowcy w ten sposób zagospodarowują swoje działki, być może zainspirowani długoletnimi użytkownikami.
Elementem który wyróżnia ROD „Bursaki” są również zadbane, kolorowe altany. Widać to szczególnie w okresie zimowym, kiedy to kontrastują z jasną pokrywą śnieżną.
Widać, że działkowcy w ROD „Bursaki” są zintegrowani. Pani Prezes oraz Instruktor SSI – Agnieszka Szpala wskazują, że chętnie angażują się w prace na rzecz ogrodu, tak jak było to w przypadku niedawnej budowy Domu Działkowca. Pani Agnieszka Szpala dokumentuje takie działania w Kronice ogrodu. Kronika jest pełna barwnych opisów i bogato ilustrowana fotografiami. Już na pierwszy rzut oka widać, ile zaangażowania włożono w jej prowadzenie. Przywołano w niej wszystkie ważne dla życia ROD wydarzenia. Z pewnością będzie stanowiła cenną pamiątkę dla przyszłych pokoleń.
Ewelina Skarzyńska