Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Przegląd publikacji medialnych o PZD, działkowcach i ogrodach

Przegląd mediów

  • Dolnośląska policja na swojej stronie internetowej w artykule pt. „Policjanci złapali na gorącym uczynku podejrzanego o włamanie” z dn. 23.11 br. informuje o zatrzymaniu na gorącym uczynku mężczyzny, który włamał się do altanki na terenie ROD” Wiosna” w Jelczu-Laskowicach. Mężczyzna był już skazany za kradzieże. Grozi mu nawet 15 lat pozbawienia wolności za przestępstwo popełnione w warunkach recydywy. Policja apeluje także do działkowców, by zabezpieczyli dobrze swoje mienie przed dewastacją i włamaniami, którym sprzyja niestety sezon jesienno-zimowy.
     
  • Również policji w Głogowie udało zatrzymać się działkowego złodzieja. Informuje o tym portal miedziak.info.pl w artykule z dn. 23.11 pt. „Kolejny sąsiad – złodziej w Głogowie”. Mężczyzna mieszkał na terenie ROD i okradał altanki swoich sąsiadów. Jego łupem padły drogie elektronarzędzia i wyposażenie altan o wartości co najmniej 5 tysięcy złotych. Złodzieja udało się złapać dzięki działkowcom, którzy nabrali podejrzeń co do faktycznej działalności mężczyzny.
     
  • Dziennik Wschodni w artykule z dn. 23 listopada br. pt. „Wysokie kary za palenie śmieciami” informuje o kontrolach, jakie prowadzone są w Zamościu w związku ze spalaniem. Kontrole odbywają się m.in. także w ogrodach działkowych. Osoby, które zostaną przyłapane na paleniu odpadów, plastików, puszek, mebli czy pozostałości z działek zostaną ukarane mandatem lub grzywną do 5 tys. złotych. Jednocześnie w zamojskich przedszkolach i podstawówkach w ramach ogólnopolskiego „Dnia czystego powietrza" trwają zajęcia dotyczące zagrożeń i konsekwencji wynikających ze spalania śmieci i odpadów. 
  • Portal samorząd.pap.pl w artykule z dn. 22.11 pt. „Bolesławiec” bajeczne aranżacje” publikuje podsumowanie i ogłoszenie wyników 25. edycji konkursu "Bolesławiec w kwiatach". Prezydent Bolesławca Piotr Roman, prezes TMB Zygmunt Brusiło oraz przewodniczący komisji konkursowej Mirosław Sołtyszewski ogłosili, iż w kategorii „Najpiękniej ukwiecony Rodzinny Ogród Działkowy”: zwycięzcą okazał się Rodzinny Ogród Działkowy „Relaks I”. Wśród laureatów konkursu znalazły się także ROD „Kolejarz” i „Malwa”, a ponadto wyróżnienie otrzymały - ROD „Pod Dębami”, Serbinowo”, „Chemik”, „Sława”, „Wiarus”, „Tulipan”, „Stokrotka”, „Cegiełka” i „Krokus”.
     
  • Głos Pomorza w artykule z dn. 22.11 br. pt. „Działki w centrum Słupska przekształcą przy okazji inwestycji” informuje o planach zmiany miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego terenów w Słupsku. Zagrożony jest ogród działkowy, bowiem urzędnicy chcą zmienić przeznaczenie terenu z ogrodów na tereny zielone użytku publicznego, co oznacza budowę parku wraz z infrastruktura i likwidację ogrodu.
     
  • Gazeta Słupecka w artykule z dn. 21 listopada br. pt. „Dąb niepodległości w Słupcy” informuje o posadzeniu drzewka jubileuszowego u zbiegu ulic Słonecznej i Jareckiego z inicjatywy ROD Róża. Wydarzenie wpisuje się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, a także w 45-lecie Ogrodu i 120. lecie ogrodnictwa działkowego. W wydarzeniu udział wzięli pomysłodawcy, przedstawiciele lokalnych samorządów oraz placówek, którzy wspólnie wkopali drzewko.

     
  • Portal czestochowa.twoje-miasto.pl w artykule z dn. 20 listopada br. pt. „Znamy projekt budżetu na 2018 rok” pisze o zaplanowanych na kolejny rok wydatkach Miasta Częstochowy, z czego 20% mają stanowić inwestycje. Wśród ujętych w budżecie pozycji znajduje się wsparcie i pomoc w modernizacji ROD w ramach programu poprawy infrastruktury rodzinnych ogrodów działkowych. O współpracy PZD z władzami Czestochowy można przeczytać więcej na naszej stronie.

     
  • Portal tuchow.pl w artykule pt. „Sukces działkowiczów z ROD Bratek w Tuchowie” chwali działkowców za sukcesy, jakie ogród odniósł w konkursie okręgowym PZD na najpiękniejszy ogród 2017 roku. Ogród zdobył miejsce pierwsze zaś działkowicze zajęli odpowiednio dziewiąte i piętnaste miejsce wśród kilkuset zgłoszonych do konkursu działek. W ciągu ostatnich dwóch lat dzięki zaangażowaniu wielu osób nastąpiła znacząca poprawa infrastruktury ogrodu, organizowane są imprezy integracyjne ogród, jest otwarty dla społeczności lokalnej. W przyszłym roku ogród wystartuje w konkursie ogólnopolskim na najlepszy ogród roku.
     
  • Radio VIA w artykule pt. „Trwa sezon na wycinkę drzew” z 20.11 br.  zauważa, iż sezon jesienno-zimowy to dobry moment na to, aby złożyć wniosek o pozwolenia na wycinkę drzew w ROD. Jadwiga Brzozowska, z okręgu PZD przypomina, że można bez pozwolenia skrócić drzewo nie więcej niż o 1/3. Wycięcie całego drzew bez zezwolenia grozi karą administracyjną, której wysokość jest uzależniona od takich czynników jak rodzaj drzewa, wiek, średnica pnia. Więcej na temat wycinki drzew w ROD znajdziecie na naszej stronie internetowej.
     
  • Artykuł pt. „Rozstrzygniecie konkursu” z dn. 20.11 br. informuje, iż 14 listopada br. odbyło się uroczyste podsumowanie gminnego konkursu na "Najpiękniejszy i najbardziej przyjazny środowisku dom i ogród w Gminie Czechowice-Dziedzice".Członkowie komisji zgodnie podkreślali, że każdy ogród wyróżniał się oryginalną, niebanalną estetyką, pomysłowym i przemyślanym zagospodarowaniem, bogactwem roślinnym i ciekawą, nieraz zaskakującą tzw. małą architekturą.
     
  • Konkurs na najpiękniejszy ogród rozstrzygnięto także na Warmii i Mazurach. W artykule pt. „Najpiękniejsze rodzinne ogrody”, który w dn. 18.11 br. ukazał się na łamach Gazety Olsztyńskiej możemy przeczytać, iż miejsce pierwsze zajął ROD im. M. Kopernika w Lidzbarku Warmińskim, drugie: ROD „Witaminy" w Nowym Mieście Lubawskim, A TRZECIE rod „Krokus” w Olsztynie. Przez wiele tygodni na lamach „Gazety Olsztyńskiej" i „Dziennika Elbląskiego" prezentowane były lokalne ogrody działkowe To czytelnicy zadecydowali, który z nich zasłużył na wyróżnienie. Podczas uroczystości glos zabrał Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, który podkreślił, jak ważne są ogrody działkowe w życiu mieszkańców regionu. Stanowią zielone płuca miasta, są nie tylko miejscem rekreacji, ale i uprawy tradycyjnych, często zapomnianych gatunków roślin. Gospodarzem spotkania był Czesław Wojsław, prezes Okręgowego Zarządu Warmińsko--Mazurskiego PZD w Olsztynie.
  • Portal Białystok.jard.pl w artykule pt. „Białystok: budżet na 2018 rok” zauważa, iż wśród inwestycji przewidzianych na nadchodzący rok znalazły się środki w kwocie 1,2 mln złotych, które mają zostać wydane na przygotowanie infrastruktury ogrodów działkowych w rejonie ulicy Produkcyjnej. W sumie Miasto planuje realizację blisko 300 inwestycji, które w dużym stopniu zmienią oblicze Białegostoku i przyczynią się do jego dalszego rozwoju.
     
  • Portal doca.fm w artykule z dn. 17 listopada pt. „Jak zabezpieczyć działki poza sezonem” informuje o spotkaniu policji z działkowcami, jakie miało miejsce w Opolu.  Policjanci w trakcie debaty społecznej “Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ” podsunęli działkowcom rozwiązania dotyczące zabezpieczenia altan i znajdujących się w nich dób przed kradzieżą podczas nieobecności na działce.
     
  • Z kolei w Środzie Wielkopolskiej dzielnicowi z komendy rozmawiali z działkowcami jak zabezpieczyć altanki przed przestępcami i jak postępować w przypadku ujawnienia kogoś bez dachu nad głową. Funkcjonariusze wraz z mundurowym profilaktykiem rozmawiali z działkowcami i radzili, aby nie zostawiać na działkach wartościowych rzeczy oraz w odpowiedni sposób zabezpieczać kuchenki i butle gazowe. Wskazywali również, by zwracać uwagę na obce osoby kręcące się w okolicy działek i ogrodu. Więcej o tym spotkaniu przeczytać można na stronie wielkopolskiej policji.

 AH