- TVP Olsztyn w materiale z dn. 5.11 br. pt. „Głód rodzinnych działek. Prezesi ogrodów chcą rozwoju” informuje o okręgowej naradzie prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych Warmii i Mazur w Waplewie, podczas której rozmawiano o przyszłości ROD. Jak podkreślono podczas narady, zapotrzebowanie na działki jest ogromne, dlatego potrzeba rozwoju ROD jest dziś priorytetem Polskiego Związku Działkowców.
- Radio Zielona Góra w materiale pt. „Działkowcy do miasta: zagospodarujemy teren” z dn. 6.11 br. informuje, iż tematem audycji Miejskie Sprawy był rozwój ogrodów działkowych w Zielonej Górze. Temat poruszony został w kontekście zagospodarowania nieużytków i brzydkiego terenu, który sąsiaduje z ROD „Lumel”. Działkowcy chcą, by miasto przeznaczyło ten obszar pod działalność ogrodu działkowego. Działkowców wspiera radny PiS Jacek Budzińki, który uważa, że szkoda takiego terenu pod budowę bloków.
- Życie Bytomskie w artykule pt. „Działkowcy mieli wielkie święto” z dn. 6.11 br. informuje o uroczystości, jaka miała miejsce z okazji jubileuszu 85-lecia istnienia Rodzinnego Ogrodu Działkowego Wzajemna Pomoc w Bytomiu. Jubileusz ROD uczczono galą, na którą prócz samych działkowców uczestniczyły też władze miasta na czele z prezydentem Bytomia Damianem Bartylą.
- Portal kielce.onet.pl w artykule z dn. 6.11 br. pr. „Straż miejska sprawdza czym pala Kielczanie, posypały się mandaty” donosi o 50 kontrolach, jakie we wrześniu i październiku strażnicy miejscy z Kielc przeprowadzili w związku z podejrzeniami o wypalanie nieczystości. Wśród terenów objętych kontrolą znajdują się ogrody działkowe. W sumie 15 osób zostało ukaranych mandatami, 16 było pouczonych, a jedna kontrola zakończyła się skierowaniem wniosku do sądu – wylicza rzeczniczka straży miejskiej. Zaznacza również, że liczba sygnałów od mieszkańców dotyczących wypalania śmieci zaczyna wzrastać. Jednocześnie zapewnia, że każde zgłoszenie zostanie sprawdzone. Mandat, jaki można otrzymać za spalenie na terenie ROD może wynieść nawet 500 złotych!
- Portal to.com.pl w artykule z dn. 6.11 br. pt. „Ostrów Mazowiecka. Złodzieje w ogrodzie działkowym” informuje o włamaniach, jakie mają miejsce na terenie tamtejszych ogrodów. Włamania miały miejsce na początku listopada. Złodzieje ukradli z altan m.in. sprzęt gospodarstwa domowego oraz radiowo-telewizyjny. Policjanci apelują o zachowanie ostrożności i zabezpieczenie mienia pozostawionego na działach i w altanach przed „nieproszonymi gośćmi”.
- Portal nowemiasto.wm.pl w artykule z dn. 6.11 pt. „Witaminy pod wodą. Ogródki działkowe zalane przez Drwęcę” donosi o stanie ostrzegawczym na Drwęcy, który bezpośrednio zagraża zalaniem ORD „Witaminy” w Nowym Mieście. Z jednej strony znakomita torfowa ziemia daje możliwość bogatych zbiorów. Z drugiej jest to obszar naturalnej retencji i w przypadku takich opadów jak w tym roku teren jest zalany – czytamy w artykule.
- Portal twojahistoria.pl w artykule z dn. 6.11 br. pt. „Unikatowe znalezisko w Szczecinie. Niezwykła konstrukcja wojenna czekała ponad 70 lat na wydobycie” informuje o niespodziewanym odkryciu na terenie ogrodu działkowego „Pogodny” przy ulicy Derdowskiego w Szczecinie. Odkopano tam podstawę pod niemieckie przeciwpancerne działo forteczne kalibru 75 mm. Choć konstrukcja waży około 600 kilogramów, ze względu na ograniczony teren członkowie Szczecińskiej Grupy Eksploracji Podwodnej „Gryf” oraz Stowarzyszenia Grupa Warowna Bastion ręcznie wydobywali podstawę pod niemieckie przeciwpancerne działo forteczne KWK 51 L/24 kalibru 75 mm. To druga konstrukcja tego typu, jaka zachowała się do dzisiaj! Jedyna zachowana (oprócz szczecińskiej) znajduje się w Muzeum Wojskowo-Historycznym Bundeswehry w Dreźnie.
- Portal internetowy male-trojmiasto.pl w artykule z dn. 6. 11 br pr. „Drzewko w parku miejskim na 120.lecie ogrodnictwa” pisze o inicjatywie Kolegium Prezesów ROD w Wejherowie, dzięki której w Parku Miejskim im. A. Majkowskiego w Wejherowie posadzono drzewko z okazji 120-lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce. W tym symbolicznym nasadzeniu, nawiązującym do ogólnopolskich obchodów zorganizowanych przez PZD, uczestniczyli m.in. prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, starosta wejherowski Gabriela Lisius, przedstawiciel Zarządu Okręgu POD Czesław Smoczyński i prezesi wejherowskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Posadzono ponad trzymetrowy cyprys nutkajski. Ponadto z okazji tego wydarzenia, z myślą o przyszłych pokoleniach, został sporządzony pamiątkowy dokument, który podpisali wszyscy prezesi naszych ogrodów a także prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt i starosta Gabriela Lisius. Dokument został zakopany przy drzewku w zalakowanej butelce.
- Portal konin24.info w artykule z dn. 7.11 br. pt. „Policjanci sprawdzają zabezpieczenia działek” informuje o działaniach profilaktycznych, jakie w rejonie rodzinnych ogrodów działkowych prowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kole. Funkcjonariusze rozmawiają z działkowcami na temat prawidłowego zabezpieczenia działek i altan oraz wskazują jak właściwie zabezpieczać sprzęt, aby nie stać się ofiarą przestępstwa bądź aktów wandalizmu.
- Tygodnik Nowy w artykule z dn. 7.11 pt. „Nagroda za Korso” informuje o wyróżnieniu, jakim przedstawiciele OZ PZD w Pile uhonorowali Burmistrza Trzcianki Krzysztofa Czarneckiego za wybitne zasługi w rozwój ROD oraz „współudział w tworzeniu, umacnianiu i obronie Związku". Uroczystość miała miejsce podczas Uroczystego Posiedzenia OZ PZD w Pile, które połączone było z wręczeniem wielu okolicznościowych medali i dyplomów. Uczestniczyli w nim członkowie OZ, Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD, prezesi ROD okręgu pilskiego oraz zasłużeni działkowcy. Działkowcy chwalili burmistrza Trzcianki podkreślając zaangażowanie samorządowca w działalność pięciu trzcianeckich ogrodów działkowych. Ponadto, Krzysztof Czarnecki to inicjator i współorganizator wystawy Korso oraz okręgowych dni działkowca. Zwrócono również uwagę na fakt, iż ogrody w Trzciance otrzymują wsparcie finansowe.
- Kronika Tygodnia w artykule z dn. 7.11 br. pt. „Dla działkowców” informuje o umowę, jaką podpisało Miasto Zamość na dotacje dla rozwoju Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Środki przyznano 3 ogrodom na łączną kwotę 30 tys, zł. Wysokość dotacji nie mogła przekroczyć 70 proc. przedsięwzięcia, które zgodnie z ustawą o ROD, służyć ma poprawie warunków do korzystania z ogrodów. Władze samorządowe planują także w kolejnych latach kontynuować wsparcie finansowe ogrodów.
- Portal fakty.lca.pl w artykule z dn. 7.11 br. pt.” To nie żart. Legnica będzie miała swoje dożynki” donosi o rozmowach, jakie toczą się pomiędzy prezydentem Legnicy Tadeuszem Krzakowskim a prezesami rodzinnych ogrodów działkowych na temat wspólnej organizacji przyszłorocznego I święta miejskich plonów. W Legnicy funkcjonuje 21 ogrodów rodzinnych. W przyszłym co najmniej kilka z nich będzie obchodzić zaszczytne jubileusze: 35, 45, a nawet 70-lecia istnienia. Legnickie dożynki miałyby się odbyć we wrześniu. Jak możemy przeczytać w artykule, na spotkaniu z działkowcami Tadeusz Krzakowski podkreślił „ogromne znaczenie działek dla walorów ekologicznych Legnicy”.
AH