Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Program modernizacji działek w rodzinnych ogrodach działkowych rejonu lubelskiego

Głównym celem Programu modernizacji działek w rodzinnych ogrodach działkowych jest poprawa estetyki poprzez modernizację altan ogrodowych, ogrodzeń oraz ciekawe zagospodarowanie części ozdobnej działki, a także kwatery sadowniczej.
Duży nacisk kładziemy na podniesienie świadomości członków Polskiego Związku Działkowców jak ważna jest estetyka rodzinnych ogrodów działkowych, które są wizytówką terenów rekreacyjnych polskich miast. Rodzinne ogrody działkowe powinny upiększać swoim wizerunkiem oblicze aglomeracji miejskich, tak aby poprawić ich odbiór przez społeczeństwo. Ma to szczególne znaczenie w obliczu sytuacji gdy ważą się losy ogrodnictwa działkowego w Polsce, a sens oraz istnienie ogrodów stoją pod znakiem zapytania.
Należy zwrócić szczególną uwagę na pozytywny wpływ otoczenia roślin i pracy w ogrodach działkowych na zdrowie i kondycję fizyczną oraz psychiczną człowieka. W krajach wysoko rozwiniętych powraca moda na hortiterapię (terapię ogrodnictwem). W miastach tworzone są „zielone wyspy” o charakterze terapeutycznym, gdzie ludzie mogą korzystać z uzdrawiającej mocy natury - w nszym przypadku są to działki ogrodnicze. 
Doceniając możliwość korzystania na co dzień z pozytywnych efektów płynących z pielęgnacji ogrodu musimy zadbać o jego estetykę oraz otoczenie.

Upowszechnianie programu

I.Walne Zebrania w ROD

Pierwszym etapem podejmowanych przez okręg lubelski działań będzie rozpowszechnienie Programu modernizacji działek w rodzinnych ogrodach działkowych. W tym celu członkowie Okręgowego Zarządu w Lublinie obsługujący Wale Zebrania w ROD będą podejmować problematykę modernizacji działek w ogrodach jako priorytetowe zadanie dla wszystkich członków Związku. Jest to najlepszy sposób by w krótkim okresie trafić do jak największej liczby działkowców.

II.Społeczna Służba Instruktorska

Instruktorzy społeczni obok instruktora etatowego oraz członków Okręgowego Zarządu będą czynnie uczestniczyć w przeglądach działek, dlatego bardzo ważnym elementem programu będą szkolenia dla Społecznej Służby Instruktorskiej, na których przedstawimy metody działań usprawniających wdrażanie Programu modernizacji działek w rodzinnych ogrodach działkowych.

III.Szkolenia kandydackie dla nowych członków PZD

Propagowanie idei modernizacji działek wśród kandydatów na nowych członków Polskiego Związku Działkowców będzie ważnym ogniwem tworzenia nowej kultury zagospodarowania działek w ROD.

Program szkoleniowy kandydatów został poszerzony o następujące zagadnienia:

-Estetyka ogrodów wizytówką terenów rekreacyjnych polskich miast;

-Program modernizacji ogrodów w odniesieniu do możliwości zagospodarowania poszczególnych działek w ROD;

-Przykładowe projekty zagospodarowania działek w ROD.

Działania w ramach programu

1.Zarządy ROD powołają komisje ds. modernizacji działek w ogrodzie.

2.Działki w ogrodach rodzinnych będą podlegały przeglądom i ocenie przez komisje ds. modernizacji działek w ROD przy udziale przedstawicieli Okręgowego Zarządu PZD w Lublinie lub Instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej.

3.Ocena zagospodarowania i estetyki działek będzie prowadzona w oparciu o ankietę przekazaną wszystkim zarządom ROD. Formularz ankiety jest załącznikiem tego dokumentu (załącznik 1).

4.Przeglądy będą prowadzone po uprzednim ustaleniu terminu z Zarządem ROD, który poinformuje wszystkich członków ogrodu w celu umożliwienia wejścia komisji na terem działek.

5.Przeglądy działek powinny odbywać się w obecności użytkownika działki, który złoży swój podpis pod zaleceniami komisji ds. modernizacji działek w ROD.

6.Ankieta z przeglądu pozostaje w dokumentacji ogrodu do ponownego wglądu w przyszłych latach wdrażania Programu modernizacji działek w ROD.

7.Osoba uczestnicząca z ramienia Zarządu Okręgowego sporządza protokół zagospodarowania i estetyki rodzinnego ogrodu działkowego. Formularz protokołu jest załącznikiem tego dokumentu (załącznik 2).

8.Przeglądy wszystkich ROD zostaną przeprowadzone w nieprzekraczalnym terminie do 31 października 2012r.

9.Program będzie kontynuowany w kolejnych latach istnienia rodzinnych ogrodów działkowychi Związku.

10.Postępy wrażania Programu modernizacji działek w ROD będą oceniane w kolejnych latach działania programu.

Wyniki wszystkich przeglądów działek w ROD będą corocznie przedstawiane na posiedzeniu Okręgowego Zarządu PZD w Lublinie, a zatwierdzony protokół zbiorczy zostanie przekazany do Krajowej Rady PZD.