Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Pracowity wrzesień na działce

Można śmiało przesadzać z sadzeniem

üWrzesień to optymalny termin na przesadzanie lub sadzenie drzew i krzewów z odkrytą bryłą korzeniową. Najwcześniej sadzi się gatunki, które nie zrzucają liści na zimę. Posadzone w tym okresie rośliny, będą miały wystarczającą ilość czasu na regenerację korzeni i przygotowanie do zimowych chłodów.

üTo dobry moment na dzielenie bylin kwitnących wiosną. W ten sposób można rozmnożyć np. barwinek, fiołki i goździki pierzaste.

Cebulowe do ziemi!

üW pierwszej kolejności sadzi się narcyzy, szachownice i szafirki, a od połowy miesiąca można wysadzać cebulice, hiacynty, krokusy, puszkinie, i tulipany.

üPrzed posadzeniem warto cebule zaprawić. W tym celu można zakupić gotowy preparat do przygotowania zawiesiny, w której zanurza się materiał rozmnożeniowy na ok. 30 minut.

üCebule ozdobnych sadzi się najczęściej na głębokość ich 2-3 krotnej wysokości.

Czas wykopać gatunki wrażliwe na mróz

üwe wrześniu ścina się i wykopuje części podziemne dalii, kanny, mieczyków oraz begonii bulwiastej.

üTrzeba będzie je przechować do wiosny, dlatego przed umieszczeniem w ażurowym pojemniku, bulwy i kłącza roślin należy oczyścić i delikatnie podsuszyć, a następnie ułożyć luźno w skrzyni i przysypać lekkim podłożem.

Z troską o trawnik

üPo długotrwałej suszy większość trawników wymaga szczególnej pielęgnacji. Utrzymujący się, pomimo podlewania, jasno słomkowy kolor świadczy o potrzebie napowietrzenia darni.

üTrawę należy krótko ściąć, a następnie usunąć filc za pomocą grabi. Trawnik można też napowietrzyć przy użyciu wertykulatora. Najważniejsze jest to, aby po rozluźnieniu wierzchniej warstwy, murawę obficie podlać i w razie braku opadów zraszać ją systematycznie.

üRegeneracja trawnika trwa przeważnie 3-4 tygodnie.

üWrzesień to też optymalna pora na zakładanie trawników. Mieszanki nasion wysiewa się na wyrównane podłoże i płytko miesza z glebą za pomocą grabi. Następnie przysypuje się je cienką warstwą dojrzałegokompostu lub ziemi torfowej.

dr inż. Anna Ewa Michowska