Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Porady ogrodnicze

  • Jesienne porządki na działce. Eksperci radzą, co zrobić z opakowaniami po środkach ochrony roślin -

    Jesienią kończymy intensywną pracę w ogrodzie ale właścicieli działek i ogrodów przydomowych czeka jeszcze kilka ważnych zadań. Działkę i ogród należy przygotować do zimy, trawnik skosić, usunąć suche gałęzie a przed pierwszymi mrozami zasadzić jeszcze rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Po sezonie zostaje również dużo odpadów. Odpady zielone najlepiej rozdrobnić i zrobić z nich kompost a nadmiary oddać do lokalnego PSZOK-u. Niezwykle istotną kwestią są opakowania po środkach ochrony roślin.

    Czytaj więcej

  • Porady na listopad

                  Powoli kończymy prace ogrodowe na działce. Porządkujemy przed zimą rabaty i grządki warzywne – usuwamy „zważone” liście, pędy oraz resztki warzyw, nawozimy, osłaniamy... Możemy jeszcze sadzić i przesadzać drzewa oraz krzewy.

    Czytaj więcej

  • Jesienne porządki - jesienne dylematy

    Pytania zadawane przez działkowców co zrobić ze stertą liści, gałęzi i dużą ilością posezonowych odpadów z działki, są powodem do powracania do tego tematu. Użytkownicy działek uporczywie, corocznie zasilają ogrodowe pojemniki na śmieci zielonymi odpadami z działki przez co zupełnie niepotrzebnie drastycznie podrażają koszty wywozu śmieci z ogrodu.

    Czytaj więcej

  • "Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia"

    W bieżącym roku Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała publikację pt.:„Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia. Kodeks dobrych praktyk”. Publikacja ta opracowana została przez grono ekspertów, a jej treść zaakceptowało 20 instytucji reprezentujących administrację publiczną, organizacje pozarządowe, jednostki naukowe oraz wiodące stowarzyszenia branży ogrodniczej.

    Czytaj więcej

  • Porady ogrodnicze na październik

    Porady ogrodnicze na październik

    ● Porządki Odchwaszczamy rabaty, usuwamy kwiaty roczne, które już przekwitły oraz rośliny „zważone” przez przymrozki, dosadzamy jesienne dekoracje np. wrzosy, starce, ozdobne kapusty (nie boją się przymrozków).

    Czytaj więcej

  • Budujmy "ekohotele" dla owadów

    Cytowana przez DZIAŁKOWCA nr 08(780) Dr Hanna Legutowska z SGGW w Warszawie przypomniała użytkownikom działek bardzo ważną rzecz.(cyt.) "Nasze ogrody nie są tylko przeznaczone dla ludzi,którzy przystosowują je na własny użytek, ale są również siedliskiem roślin, ptaków, owadów i innych zwierząt. Trzeba o tym pamiętać...".

    Czytaj więcej

  • Śladami barszczu Sosnowskiego

    W związku z potencjalnym zagrożeniem wynikającym z występowania i rozprzestrzeniania się barszczu Sosnowskiego cieszymy się z aktywności działkowców i dużego odzewu na komunikat Krajowej Rady oraz nagłośnione w mediach zjawisko występowania tej groźniej rośliny. Informujemy, że nie bagatelizujemy żadnego zgłoszenia i  prosimy Zarządy ogrodów oraz wszystkich działkowców o bezwzględne informowanie o występowaniu potencjalnych stanowisk tej rośliny.

    Czytaj więcej

  • Ogrody działkowe ratują przed degradacją środowisko naturalne

    Ponad pięćdziesiąt lat temu, kiedy świat balansował na krawędzi kryzysu nuklearnego, papież Jan XXIII napisał encyklikę, w której nie ograniczał się jedynie do odrzucenia wojny, ale chciał przekazać propozycję pokoju. Obecnie, w obliczu globalnej degradacji środowiska, papież Franciszek próbuje nawiązać dialog podejmując ten niezwykle ważny temat dotyczący środowiska naturalnego w kontekście współczesnych problemów związanych ze zmianami klimatycznymi i ekologią w swojej drugiej encyklice „Laudato si”. Encyklika jest najważniejszym dokumentem skierowanym przez papieża do biskupów i wiernych na całym świecie w kwestii nauczania. Wyżej od niej stoi tylko dekret nazywany konstytucją apostolską.

    Czytaj więcej

  • Nowy kierunek studiów ogrodniczych

    ZIELONA TERAPIA to forma ogrodnictwa, której celem jest poprawa jakości ludzkiego życia, sprawności fizycznej i samopoczucia. Ma redukować stres, napięcia i tłumić agresję, wyciągać z depresji, przywracać społecznie, rehabilitować. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny jest pierwszą uczelnią w naszym kraju, która hortiterapię - zwaną zieloną terapią - wprowadza jako specjalność akademicką. Już w październiku pierwsi studenci mają szansę rozpocząć naukę - zarówno na studiach dziennych, jak i niestacjonarnych.

    Czytaj więcej

  • Ogrody na wiosnę zielone i czyste

    Wraz z nadejściem pierwszych słonecznych dni rodzinne ogrody ożyły. Na działkach praca wre. Wiosna to bowiem czas pozimowych porządków. Oczyszczanie działek i pierwsze grille w gronie rodziny i przyjaciół generują wiele odpadów. Dlatego działkowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na segregację śmieci i składowanie ich w przeznaczonym do tego miejscu.

    Czytaj więcej