Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Porady ogrodnicze

  • O czym świadczy obecność porostów na drzewach ?

    Obecność porostów świadczy o dużej czystości powietrza w danym rejonie. Porosty nie mają wpływu na wzrost, a z pewnością nie szkodzą drzewu, na którym rosną.

    Czytaj więcej

  • Rośliny nie zimujące w gruncie

    Zanim nadejdą pierwsze jesienne przymrozki z rabat na działce wykopujemy części podziemne roślin niezimujących w gruncie. Niektóre gatunki wykopuje się we wrześniu, inne do końca października. Do gruntu będzie można je posadzić dopiero w kolejnym roku, w drugiej połowie maja po tzw. zimnych ogrodnikach.

    Rośliny, które nie zimują w gruncie to: dalia, begonia bulwiasta, mieczyk, paciorecznik, błonczatka, acidantera, eukomis, galtonia, agapant, krokosmia, nerina, tritonia, sprekalia, zefirant.

    Czytaj więcej

  • Kokos w ogrodzie

    Wykorzystanie odpadów kokosowych w ogrodnictwie jest stosowane na coraz szeroką skalę głównie ze względu na trwałą strukturę materiału oraz odpowiednie warunki powietrzno-wodne. Ponadto produkty kokosowe są przyjazne środowisku, ponieważ ich pozyskiwanie nie eksploatuje zasobów naturalnych, a zużyty materiał jest całkowicie biodegradowalny, więc nie ma problemu z jego utylizacją.

    Czytaj więcej

  • W jaki sposób zagospodarować ściółki organiczne jesienią?

    Podczas okresu wegetacyjnego materiały okrywające glebę tracą swoje właściwości, ponieważ w procesie rozkładu pogarszają się ich cechy fizykochemiczne. Przed nastaniem zimy należy ocenić stan ściółek i zadecydować o ich przeznaczeniu.

     Materiał wykorzystywany do ściółkowania w okresie wegetacyjnym

    jest cenny również po sezonie.

    - W jaki sposób zagospodarować ściółki organiczne jesienią?

    Czytaj więcej

  • Trendy w ogrodach – jakie rośliny będą hitem w 2018 roku?

    Śledząc różnego rodzaju imprezy ogrodnicze, w kraju i za granicą, łatwo dostrzec, że wystawcy i hodowcy wyznaczają trendy, preferując konkretne gatunki i odmiany roślin, które od kilku już sezonów niezmiennie cieszą się popularnością. Coraz większy nacisk kładzie się też na uprawę roślin w różnego rodzaju pojemnikach.

    Czytaj więcej

  • Dbaj o zdrowie! Ogranicz plastik i bądź eco

    W ciągu roku na świecie przybywa miliardy ton plastikowych torebek i wyrobów. Butelki na napoje, podkładki ze styropianu, foliowe torby na zakupy , plastikowe naczynia sztućce, kubki… Lista jest znacznie dłuższa. Kiedy wyjeżdżamy na działkę, zwykle zabieramy żywność w opakowaniach z plastiku. Sięgamy po niego, bo jest lżejszy niż szkło, bardziej trwały niż papier, a często zajmuje też niewiele miejsca.

    Czytaj więcej

  • Krótkie przypomnienie zasad kompostowania liści

    Liście drzew i krzewów zarówno owocowych jak i ozdobnych są stosunkowo ubogie w składnikipokarmowe, a szczególnie w azot z tego względu ich proces mineralizacji trwa dłużej do np. młodych chwastów lub trawy. Liście można przetwarzać w tradycyjnym wieloskładnikowym kompoście lub przygotować jednolity kompost z liści z dodatkiem dojrzałego kompostu lub gleby z ogrodu. Dojrzały kompost wytworzony z liści nazywany jest ziemią liściową.

    Czytaj więcej

  • Uwaga na mumie!

    Podczas zimowych odwiedzin na działce przyglądajmy się uważnie koronom drzew owocowych, szczególnie jabłoni i śliw, pod względem obecności na nich mumii, czyli zgniłych i zaschniętych owoców.

    Czytaj więcej

  • Porady ogrodnicze na grudnień

               Jesienna aura w grudniu pozwala na wykonanie prac, których nie zdążyliśmy zrobić wcześniej. Możemy więc spokojnie przekopać grządki wzbogacając je w kompost i ewentualnie nawozy mineralne. Co 3–4 lata można wykonać wapnowanie gleby (o potrzebie wapnowania powinny decydować badanie kwasowości gleby i preferencje uprawianych roślin).

    Czytaj więcej

  • Zanim nadejdą mrozy - rady dla działkowca

    Ocieplenie klimatu sprawia, że coraz rzadziej występują  silne mrozy, mało kiedy mamy białe Boże Narodzenie a w grudniu jest przeważnie wilgotno i zimno ale nie mroźno.  Ostatnie „ciepłe” zimy mogły nas odzwyczaić od zabezpieczania roślin ogrodowych przed dużymi mrozami a same rośliny mogły się  nieco rozhartować.

    Czytaj więcej