Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Porady ogrodnicze

  • Nie bójmy się padalców !

    Nie tylko dzieci mają radość z okrywania ciekawych zwierzątek czy roślin na działce. Dorośli również cieszą się z niektórych ogrodowych mieszkańców. U nas od ubiegłego roku zamieszkuje padalec i bardzo nas to cieszy. Staramy się go nie przepłoszyć, by został u nas jak najdłużej, a może żyć około 30 lat! Padalec ze względu na brak odnóży często jest mylony z wężem lub żmiją, tymczasem to beznoga jaszczurka. Od węży odróżnia go obecność powiek i otwory uszne, nie jest jadowity.

    Czytaj więcej

  • Pasieka w ogrodzie działkowym

    Rodzinne ogrody działkowe tworzą swoiste ekosystemy, których charakterystyczną cechą jest bogata różnorodność gatunków roślin stanowiących pożytek dla pszczół i innych owadów zapylających. Regulamin Rodzinnego Ogrodu Działkowego dopuszcza hodowlę pszczół w pasiece zbiorowej, która musi być odizolowana żywopłotem lub 3 metrowym ekranem, co poprawia bezpieczeństwo użytkowników działek jednocześnie pozwalając owadom na korzystanie z pożytków.

    Czytaj więcej

  • Wiosenne nawożenie - dobry start dla roślin

    Do prawidłowego wzrostu i rozwoju, rośliny potrzebują wody, światła, powietrza oraz związków pokarmowych. Każdego roku gleba jest zubożana w makro i mikroskładniki, które są systematycznie „zabierane” wraz z plonami.

    Dla zachowania równowagi i żyzności gleby, należy uzupełniać powstałe w ten sposób niedobory poprzez odpowiednie nawożenie. Zrównoważone dawki nawozów mineralnych, zastosowane w odpowiednich proporcjach, przełożą się bezpośrednio na wielkość i jakość plonu.

    Czytaj więcej

  • Estetyczne kompostowanie – wybór kompostownika

    Początek sezonu wegetacyjnego sprzyja unowocześnianiu ogrodu i wprowadzaniu nowych rozwiązań uławiających prace na działce. Warto poświęcić ten czas na wybór odpowiedniego kompostownika. Korzyści płynące z wytwarzania kompostu oraz możliwości jego wykorzystywaniaw ogrodzie są powszechnie znane. Należy jednak podkreślić proekologiczne walory kompostowania materii organicznej pochodzącej z działki, która zamiast trafić do śmietnika, włączana jest w cykl przemiany w jeden z najlepszych i najtańszych nawozów organicznych jakim jest kompost.

    Czytaj więcej

  • Kalendarz prac na styczeń

    W zakładce porady ogrodnicze jest już dostępny kalendarz prac na styczeń. Zachęcamy do zapoznania się. (TUTAJ)

    Czytaj więcej

  • Problem suszy fizjologicznej u roślin zimozielonych oraz iglastych

    Susza fizjologiczna dotyczy gatunków iglastych i zimozielonych uprawianych w pojemnikach oraz w gruncie. W wyniku tego zjawiska rośliny mogą nie przetrwać zimy. Powodem wystąpienia suszy fizjologicznej u roślin nie są silne mrozy, jednak brak możliwości pobrania wody z podłoża.

    Czytaj więcej

  • Lista prac na działce w grudniu

    Zachęcamy do zapoznania się z poradami ogrodniczymi na grudzień. W tym miesiącu m.in.:  o tym, co robić, jesli pojawiły się już pierwsze opady śniegu, jak zabezpieczyć wrażliwe gatunki roślin, o bieleniu pni drzew owocowych i co robić, by nie dopuścić do tzw. suszy fizjologicznej roślin zimozielonych oraz iglastych.

    Czytaj więcej

  • Dokarmianie ptaków na działce

    Większość działkowców spędza czas na działce od wiosny do jesieni uprawiając i pielęgnując rośliny. Ci, którzy odwiedzają działki również w okresie zimowym, chętnie dokarmiają ptaki. Kiedy i jak to robić, żeby nie zaszkodzić ptakom?

    Czytaj więcej

  • Problem z mchem: Czym zwalczać mchy na ścieżce, kamieniach, trawniku?

    Mech na trawniku zwalczymy specjalnymi nawozami do trawników, które w swoim składzie zawierają siarczan żelaza.

    Czytaj więcej