Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Porady ogrodnicze

  • Fachowe doradztwo

    Głównym założeniem działalności oświatowej PZD jest popularyzacja wiedzy z zakresu ogrodnictwa, modernizacji i zagospodarowania ogrodów.

    Polski Związek Działkowców jest jedną z niewielu organizacji w Polsce, która obejmuje tak liczną grupę odbiorców - bowiem z ogrodnictwem działkowym związane jest ponad 1 milion osób. Dlatego dobra oferta szkoleniowa i  wydawnicza jest kluczem do upowszechniania rzetelnej wiedzy i stanowi tak istotną w obecnych realiach bazę informacyjną.

    Czytaj więcej

  • Co zrobić z opakowaniem po przeterminowanym lub niechcianym pestycydzie?

    Środki ochrony roślin, nawozy mineralne i generalnie wszystkie preparaty chemiczne należy stosować wyłącznie w okresie przydatności do użycia przewidzianej przez producenta oraz przechowywać w warunkach przez niego zalecanych. Przed ich wyrzuceniem należy zapoznać się z etykietą środka chemicznego. Jeżeli znajduje się na niej chociaż jeden z poniższych piktogramów: 

    -opakowanie po takim środku należy bezwzględnie potraktować jako „odpad niebezpieczny” i wyrzucić do specjalnie oznaczonych pojemników lub oddać (nieodpłatnie) doGminnego Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych(GPZON).

    Czytaj więcej

  • Ogrody bez ognia

    Przypominamy, że zgodnie z regulaminem ROD (§68 pkt. 5) w ogrodach działkowych obowiązuje całkowity zakaz spalania wszelkich odpadów i resztek roślinnych oraz że działkowców obowiązuje także prawo miejscowe ustanawiane przez gminy, a których większość podjęła uchwały o całkowitym zakazie spalania na ich terenie. Dlatego rozpalanie ognisk w miastach grozi grzywną co najmniej 500 zł.

    Czytaj więcej

  • Czas na iglaki

    Sadzenie roślin iglastych w ogrodzie należy zaplanować z wyprzedzeniem, aby mieć czas na przygotowanie pod nie stanowiska.

    Czytaj więcej

  • Upały a podlewanie roślin

    Prognozy pogody na najbliższe dni zapowiadają wysokie temperatury i upały. W tym czasie rośliny będą potrzebowały szczególnej troski, a w szczególności nawadniania. Warto rozsądnie gospodarować wodą, aby jak najwięcej skorzystały z niej rośliny, a jednocześnie by ograniczać jej straty. Jak to zrobić?

    Czytaj więcej

  • Letnia pielęgnacja kompostu

    Latem w kompostowniku szybko przybywa materii organicznej. Do kompostu systematycznie dodajemy skoszoną trawę, podsuszone chwasty, rozdrobnione gałązki z letniego cięcia drzew i organiczne resztki ze stołu tj. skorupki z jajek, fusy z kawy, herbaty czy obierki owoców i warzyw. Nie zapominajmy o tym, że kompost latem wymaga naszej szczególnej uwagi.

    Czytaj więcej

  • Krzewy i drzewa do ogrodów działkowych

    Na wielu działkach w ROD nadmiernie rozrastające się, źle dobrane w przeszłości, ogromne drzewa stają się z czasem dużym kłopotem dla działkowców, ich sąsiadów i całych ogrodów. Radą na unikanie takich kłopotów może być sadzenie drzew i krzewów szczepionych na pniu, które są idealnym wyborem na działkę w ROD, ponieważ są dekoracyjne i jednocześnie nie zajmują wiele miejsca, a co za tym idzie, wpisują się w zalecenia zawarte w regulaminie ROD.

    Czytaj więcej

  • Warto wysiewać nawozy zielone

    Nawozy zielone są prostym i tanim sposobem wzbogacenia gleby w substancje organiczne, próchnicę oraz życie mikrobiologiczne gleby. Dodatkową ich zaletą jest duża dostępność w porównaniu z obornikiem oraz znaczna łatwość stosowania. Dlatego powinny być stałym elementem naszych działek.

    Czytaj więcej

  • Czy kompost wystarczy?

    Do najważniejszych zasad utworzenia dobrego kompostu należy bogaty dobór materiałów organicznych: pochodzące z działki części roślin, odpadki kuchenne, (niezadrukowany) papier, ziemia ogrodowa (torf), nawozy organiczne wnoszące azot np. obornik, kurzak lub (oraz) niewielkie ilości nawozów mineralnych.

    Czytaj więcej

  • Oszczędne podlewanie

    W niektórych regionach, w tym na Podkarpaciu, od końca marca nie spadła przysłowiowa kropla deszczu. Mimo podlewania rośliny słabo rosną, a zawiązki owoców zaczynają opadać. Jak sobie radzić z przedłużającą się suszą? Podlewaj rośliny rzadziej, ale większą ilością wody. Rośliny podlewane w ten sposób mają lepiej rozwinięty system korzeniowy, który sięga głębiej w poszukiwaniu wody, dlatego są one bardziej odporne na suszę.

    Czytaj więcej