Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Porady ogrodnicze

  • Letnia pielęgnacja kompostu

    Latem w kompostowniku szybko przybywa materii organicznej. Do kompostu systematycznie dodajemy skoszoną trawę, podsuszone chwasty, rozdrobnione gałązki z letniego cięcia drzew i organiczne resztki ze stołu tj. skorupki z jajek, fusy z kawy, herbaty czy obierki owoców i warzyw. Nie zapominajmy o tym, że kompost latem wymaga naszej szczególnej uwagi.

    Czytaj więcej

  • Krzewy i drzewa do ogrodów działkowych

    Na wielu działkach w ROD nadmiernie rozrastające się, źle dobrane w przeszłości, ogromne drzewa stają się z czasem dużym kłopotem dla działkowców, ich sąsiadów i całych ogrodów. Radą na unikanie takich kłopotów może być sadzenie drzew i krzewów szczepionych na pniu, które są idealnym wyborem na działkę w ROD, ponieważ są dekoracyjne i jednocześnie nie zajmują wiele miejsca, a co za tym idzie, wpisują się w zalecenia zawarte w regulaminie ROD.

    Czytaj więcej

  • Warto wysiewać nawozy zielone

    Nawozy zielone są prostym i tanim sposobem wzbogacenia gleby w substancje organiczne, próchnicę oraz życie mikrobiologiczne gleby. Dodatkową ich zaletą jest duża dostępność w porównaniu z obornikiem oraz znaczna łatwość stosowania. Dlatego powinny być stałym elementem naszych działek.

    Czytaj więcej

  • Czy kompost wystarczy?

    Do najważniejszych zasad utworzenia dobrego kompostu należy bogaty dobór materiałów organicznych: pochodzące z działki części roślin, odpadki kuchenne, (niezadrukowany) papier, ziemia ogrodowa (torf), nawozy organiczne wnoszące azot np. obornik, kurzak lub (oraz) niewielkie ilości nawozów mineralnych.

    Czytaj więcej

  • Oszczędne podlewanie

    W niektórych regionach, w tym na Podkarpaciu, od końca marca nie spadła przysłowiowa kropla deszczu. Mimo podlewania rośliny słabo rosną, a zawiązki owoców zaczynają opadać. Jak sobie radzić z przedłużającą się suszą? Podlewaj rośliny rzadziej, ale większą ilością wody. Rośliny podlewane w ten sposób mają lepiej rozwinięty system korzeniowy, który sięga głębiej w poszukiwaniu wody, dlatego są one bardziej odporne na suszę.

    Czytaj więcej

  • Nie bójmy się padalców !

    Nie tylko dzieci mają radość z okrywania ciekawych zwierzątek czy roślin na działce. Dorośli również cieszą się z niektórych ogrodowych mieszkańców. U nas od ubiegłego roku zamieszkuje padalec i bardzo nas to cieszy. Staramy się go nie przepłoszyć, by został u nas jak najdłużej, a może żyć około 30 lat! Padalec ze względu na brak odnóży często jest mylony z wężem lub żmiją, tymczasem to beznoga jaszczurka. Od węży odróżnia go obecność powiek i otwory uszne, nie jest jadowity.

    Czytaj więcej

  • Pasieka w ogrodzie działkowym

    Rodzinne ogrody działkowe tworzą swoiste ekosystemy, których charakterystyczną cechą jest bogata różnorodność gatunków roślin stanowiących pożytek dla pszczół i innych owadów zapylających. Regulamin Rodzinnego Ogrodu Działkowego dopuszcza hodowlę pszczół w pasiece zbiorowej, która musi być odizolowana żywopłotem lub 3 metrowym ekranem, co poprawia bezpieczeństwo użytkowników działek jednocześnie pozwalając owadom na korzystanie z pożytków.

    Czytaj więcej

  • Wiosenne nawożenie - dobry start dla roślin

    Do prawidłowego wzrostu i rozwoju, rośliny potrzebują wody, światła, powietrza oraz związków pokarmowych. Każdego roku gleba jest zubożana w makro i mikroskładniki, które są systematycznie „zabierane” wraz z plonami.

    Dla zachowania równowagi i żyzności gleby, należy uzupełniać powstałe w ten sposób niedobory poprzez odpowiednie nawożenie. Zrównoważone dawki nawozów mineralnych, zastosowane w odpowiednich proporcjach, przełożą się bezpośrednio na wielkość i jakość plonu.

    Czytaj więcej

  • Estetyczne kompostowanie – wybór kompostownika

    Początek sezonu wegetacyjnego sprzyja unowocześnianiu ogrodu i wprowadzaniu nowych rozwiązań uławiających prace na działce. Warto poświęcić ten czas na wybór odpowiedniego kompostownika. Korzyści płynące z wytwarzania kompostu oraz możliwości jego wykorzystywaniaw ogrodzie są powszechnie znane. Należy jednak podkreślić proekologiczne walory kompostowania materii organicznej pochodzącej z działki, która zamiast trafić do śmietnika, włączana jest w cykl przemiany w jeden z najlepszych i najtańszych nawozów organicznych jakim jest kompost.

    Czytaj więcej