Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Okręg PZD w Lublinie w batalii o środki z funduszy unijnych dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych Lubel

Powołana przez OZ PZD w Lublinie Komisja ds. remontów, inwestycji i pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania realizując program Związku przyjęty przez XII Krajowy Zjazd Delegatów PZD w Warszawie na lata 2015-2019w części dotyczącej pozyskiwania środków unijnych nawiązała współpracę z Głównym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie.

Na posiedzeniu w dniu 05 listopada 2015 r. Komisja dokonała wstępnej analizy aktualnie 8 dostępnych programów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 oraz dokonała przeglądu programów dofinansowania udzielanego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jak również z Wojewódzkich FunduszyOchrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod kątem potrzeb i możliwości rodzinnych ogrodów działkowych Lubelszczyzny.

Z informacji uzyskanych od Zarządów ROD środki unijne ogrody chcą zainwestować wbudowę ogrodzeń, elektryfikację ogrodu, wodę i kanalizację oraz budownictwo. Rozważając możliwość pozyskania środków unijnych ogrody powinny również wziąć pod uwagę wykorzystanie infrastruktury ROD dla lokalnych społeczności co jest warunkiem koniecznym przy realizacji projektu m.in. przeprowadzania szkoleń, aktywizacji osób w grupie 50 +, Uniwersytet Trzeciego Wieku, siłownie na świeżym powietrzu, organizowanie spotkań i uroczystości dla osób starszych i samotnych.

Komisja po dokonaniu szczegółowej analizy dostępnych programów operacyjnych aktywnych w naszym województwie i po konsultacjach z pracownikami punktu informacyjnego funduszy europejskich uznała, że stowarzyszenie ogrodowe nie może być beneficjentem funduszy europejskim w ramach programu: Kształcenie ustawiczne w zakresie ICT i języków obcych, typu outplacement oraz aktywizacja zawodowa. W ramach programu Aktywne włączanie dofinansowanie można otrzymać na programy na rzecz integracji osób i rodzin wykluczonych bądź zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym ukierunkowanym na aktywizację oraz reintegrację społeczno-zawodową, ponadto na kompleksowe programy reintegracji i rehabilitacji społeczno-zawodowej realizowane głównie przez Zakłady Aktywizacji Zawodowej, Warsztaty terapii zajęciowej, Centra Integracji Społecznej, Kluby Integracji Społecznej w tym rozwój i upowszechnianie zatrudnienia wspieranego oraz prac społecznie użytecznych. Ogrody działkowe w naszym województwie w ramach w/w programu mogłyby podjąć działania promujące włączenie społeczne, walkę z ubóstwem i dyskryminacją poprzez lepszy dostęp do usług społecznych, kulturalnych i rekreacyjnych. Jednakże tego typu działalność wymaga otworzenia ogrodów, na coZarządy ROD w naszym województwie nie są gotowe.

Komisja duże szanse na uzyskanie dotacji dla ogrodów upatruje w środkach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Trwają rozmowy Zarządu ROD „Suchynia” w Kraśniku z przedstawicielami Wojewódzkiego Funduszu dotyczące otrzymania dotacji na wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków przy Domu działkowca. Zarząd ROD skompletował już dokumentację projektową i czeka na jej zatwierdzenie.

Ponadto Komisja wskazała na możliwość pozyskania środków finansowych dla ogrodów z Budżetu Obywatelskiego, gdyż obszar działań w ramach funduszy budżetu gminy jest znacznie szerszy niżw przypadku unijnych programów operacyjnych. W chwili obecnej w naszym okręgu jest 8 ROD zainteresowanych pozyskaniem zewnętrznych środków finansowych.

Członkowie Komisji OZ na szkoleniu z zainteresowanymi Zarządami ROD przedstawią wypracowane materiały dotyczące możliwości pozyskiwania środków finansowych dla ogrodów w naszym okręgu.

MW