Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Nowy numer

Na rynku jest już lutowy numer miesięcznika „działkowiec” – niezbędna lektura dla wszystkich miłośników działek. Znaleźć w nim można wiele atrakcyjnych i ważnych tematów przygotowanych z myślą o zróżnicowanych potrzebach naszych Czytelników. A oto niektóre z nich:

â— U schyłku zimy z radością witamy kwitnące zwiastuny odradzającej się przyrody. Pierwsze symptomy wiosny: urokliwe kwiaty na tle śniegu mogą pojawiać się nawet w lutym. Warto poznać najwcześniej kwitnące gatunki bylin, krzewów czy drzew. Dzięki nim nasza działka może być kolorowa i interesująca już od pierwszych miesięcy roku!

â— Małe modrzewie mają atrakcyjny pokrój i znakomicie nadają się na działki a także do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Duże zróżnicowanie form (minidrzewka, kuliste, zwisłopędowe, o fantazyjnie powyginanych pędach) i różne odcienie zieleni, sprawią, że będą one cennym składnikiem wielu działkowych aranżacji.

â— Jak odpowiednio zaaranżować strefę dla rodziny czyli określoną przestrzeń na działce, która spełniałaby zróżnicowane potrzeby całej wielopokoleniowej rodziny? Jest to bardzo ważne, ponieważ wspólna praca i wypoczynek integrują, a także służą wymianie wiedzy i doświadczeń. Każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. Nie wolno też  zapominać o przestrzeni wspólnej, która będzie służyła rodzinnej integracji.

â— Jeżówka purpurowa to popularna i niezawodna w uprawie bylina ogrodowa. Gatunek ten doczekał się wielu nowych, oryginalnych odmian o nietypowych barwach i kształtach kwiatów. Warto je poznać!

â— Ogrodzenie i furtka to elementy działki, które widać już z daleka i powinny być jej dobrą wizytówką. Jakich materiałów i rozwiązań warto użyć, by poprawić ich estetykę i spójność z otoczeniem?

â— Cisy to wyjątkowo cenne iglaki o wielu korzystnych cechach użytkowych. Cechuje je duża tolerancja na zacienienie, bardzo dobrze znoszą też cięcie. Oprócz żywopłotów i szpalerów mogą być sadzone w kompozycjach kolorystycznych (szczególnie odmiany złocistożółte) a formy kolumnowe dobrze nadają się do nasadzeń soliterowych. Warto je odkryć na nowo!

â— „Metamorfozy” to cykl artykułów przedstawiający działki naszych Czytelników przed i po modernizacji zaproponowanej przez specjalistów. Tym razem polecamy przemianę części frontowej w rabatę reprezentacyjną z roślinami wrzosowatymi jako wizytówkę działki!

â— Slow life to nasz nowy cykl propagujący m.in. zwolnienie tempa życia, świadome korzystanie z dobrodziejstw działki, celebrowanie obcowania z przyrodą. W kolejnym artykule z tej serii opisujemy liczne korzyści z uprawy własnych warzyw i owoców związane z ideą slow food (przeciwieństwo fast food – masowej produkcji żywności).

â— Uprawa borówki wysokiej ma wiele zalet i od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem działkowców, którzy z posadzonych na działce krzewów potrafią zebrać do kilkudziesięciu kilogramów owoców o wybornym smaku i cennych właściwościach prozdrowotnych! Doradzamy jak założyć własną miniplantację borówek. Polecamy też najlepsze odmiany!

â— W kolejnym artykule z cyklu „Dziesięć błędów ogrodnika”, w którym  przedstawiane są najczęściej popełniane w ogrodzie błędy, będziemy podpowiadać jakich pomyłek należy unikać przy ochronie roślin.

â— Czym zakwasić glebę? Pytanie to pojawia się często, gdy chcemy na działce uprawiać borówkę, różaneczniki, wrzosy czy inne rośliny kwasolubne. Proponujemy odpowiednie nawozy, materiały i preparaty o działaniu zakwaszającym.

â— Czy żywność może być groźna dla zdrowia? Czy zawsze jesteśmy w stanie właściwie ocenić jej jakość? Doradzamy, jak właściwie interpretować informacje zawarte na etykietach produktów żywnościowych. Wyjaśniamy co oznaczają symbole „E”. Które z nich są nieszkodliwe, a których zdecydowanie powinniśmy unikać?

â— Kiełki warzywne to prawdziwa bomba witaminowa! Doradzamy jak można tanio wyprodukować je we własnym zakresie.

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w lutowym „działkowcu”!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!