Rodzinne ogrody działkowe służą lokalnej społeczności w różnych aspektach życia, a możliwość wykorzystania ich terenów oraz infrastruktury zatacza coraz szersze kręgi.
Oprócz oczywistych funkcji jakie spełniają ogrody działkowe takich jak zaspokajanie potrzeb w zakresie produkcji owoców i warzyw, odpoczynku i rekreacji w ogrodach mamy również do czynienia z działalnością prospołeczną. Wiele pozytywnych inicjatyw organizacji Polskiego Związku Działkowców owocuje nawiązywaniem stałych relacji oraz współpracy z ośrodkami edukacyjnymi, a nawet sportowymi.
Wachlarz możliwości edukacyjnych i rekreacyjnych w ogrodach
W rodzinnych ogrodach działkowych na „zielonych lekcjach przyrody” i „ścieżkach ekologicznych” pojawia się coraz więcej dzieci i młodzieży. Na zajęciach praktycznych z ogrodnictwa na łonie natury nie brakuje również studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zwiększające się zainteresowanie lokalnej społeczności oraz frekwencja na ogrodowych spotkaniach, świadczy o ogólnospołecznej potrzebie obcowania z przyrodą, a rodzinne ogrody działkowe dają ku temu możliwości i mają do zaoferowania bogaty wachlarz zajęć edukacyjnych i rekreacyjnych.
Ogród to zdrowie
Jak powszechnie wiadomo człowiek najpełniej odpoczywa wśród zieleni, a ruch pozytywnie wpływa na kondycję i zdrowie człowieka. Na pomysł wykorzystania wspaniałych okoliczności przyrody, atmosfery i świeżego powietrza, wpadła grupa dziewczyn z klubu aerobowego w Białej Podlaskiej. Korzystając z przestrzeni Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Malwa” przeprowadziły zajęcia treningowo-taneczne „Cardio Dance” na łonie natury.
Układy choreograficzne wśród zieleni na otwartej przestrzeni ogrodu oraz gimnastyka przy mostku na rzece Krznie w pobliżu ogrodu zachęciły do tej formy spędzania czasu również działkowców. Nie zabrakło muzyki, wesołej zabawy oraz ogniska pachnącego kiełbaskami.
Pomysł i zdjęcia:Wioleta Raszuk – Prezes ROD „Malwa” w Białej Podlaskiej
Opracowanie: Anna Ewa Michowska, OZ Lublin