Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Nawozy przydatne dla działkowców

Podstawowym nawozem polecanym do zasilania upraw w ogrodach działkowych jest kompost. Ten pełnowartościowy nawóz organiczny dostarcza niezbędnych składników pokarmowych oraz wpływa korzystnie mikroflorę gleby.

Decydując się na uzupełnienie biopierwiastków nawozami mineralnymi należy zapoznać się z zaleceniami producenta. W uprawach amatorskich najbezpieczniej jest stosować nawozy wieloskładnikowe, które posiadają zbilansowany skład makro i mikroelementów - dzięki czemu dostarczenie roślinom wszystkich potrzebnych związków wymaga tylko jednego zabiegu.  O ile uprawiane rośliny nie wymagają specyficznych warunków glebowych, można zaopatrzyć się w nawozy uniwersalne, które będą przydatne do zasilania większości gatunków roślin w ogrodzie. W przypadku upraw o szczególnych wymaganiach, na przykład co do odczynu gleby lub konkretnych grup roślin, warto pokusić się o zakup nawozów specjalistycznych np. „do roślin kwasolubnych”, „do roślin iglastych”, „do pomidorów”. Dostępne są również nawozy o spowolnionym działaniu, które uwalniają składniki nawet przez 6-8-12 miesięcy – te sprawdzą się na przykład w nawożeniu trawnika.

Nawożenie roślin na działce

Żywienie roślin wymaga pewnej strategii i znajomości podstawowych zasad przyswajania biopierwiastków. Przy obliczaniu zapotrzebowania roślin na składniki pokarmowe należy brać pod uwagę zastosowane nawozy organiczne. Jeżeli jesienią (lub wiosną) wraz ziemią został przekopany obornik czy kompost, trzeba przyjąć, że w tym roku rośliny będą w stanie pobrać 25-50% wprowadzonych z nawozem organicznym składników. Dlatego tegoroczną dawkę nawozu mineralnego będzie trzeba pomniejszyć o ilość wprowadzonych już związków pokarmowych.

Ważny skład i dawkowanie

Nawozy wieloskładnikowe różnią się składem chemicznym dlatego ich dawkowanie zmienia się w zależności od producenta. Przed zastosowaniem każdego nawozu należy dokładnie zapoznać się z informacjami  zamieszczonymi na opakowaniu lub dołączonej ulotce.

Przykładowy skład jednego z popularnych uniwersalnych nawozów wieloskładnikowych wygląda następująco:

13,6% (N); 6,4% (P2O5); 19,1% (K2O); 4,5% (MgO); 23,0% (SO3); 0,45%(B); 0,18% (Cu); 0,17% (Fe); 0,27% (Mn); 0,04% (Mo) 0,045% (Zn)

Dzięki zbilansowanej zawartości podstawowych makroskładników: azotu, fosforu, potasu, magnezu i siarki oraz niezbędnych dla roślin mikroelementów: boru, miedzi, żelaza, manganu, molibdenu i cynku, można nim zasilać większość roślin ogrodniczych. Producent na ulotce dołączonej do opakowania podaje zasady stosowania nawozu i przykładowe dawki przewidziane dla poszczególnych upraw w przeliczeniu na powierzchnię 1 m2 lub100m2. Przewiduje także pomniejszone dawki w przypadku stosowania nawozu w następnym roku po oborniku.

Przeciętna zalecana dawka tego nawozu dla warzyw o średnich wymaganiach pokarmowych wynosi ok. 8-10 kg na 100 m2 uprawy (lub 6-8 kg na 100 m2,podczas równoczesnego nawożenia organicznego).

Nawożenie bezpieczne dla roślin i środowiska

Stosując nawożenie organiczne i mineralne należy pamiętać że z każdym nawozem wprowadza się składniki pokarmowe, które mogą kumulować się w glebie lub przedostawać do głębszych warstw lub być wymywane. Wybierając nawóz mineralny najlepiej ograniczyć się na do jednego np. o uniwersalnym składzie. Stosowanie kilku nawozów o podobnym doborze składników, może skutkować dublowaniem się związków pokarmowych. Nawozy mineralne powinny być podawane w ściśle określonych ilościach oraz dzielonych dawkach. Należy je stosować w dni suche i bezwietrzne, unikając również porannej rosy. Większość nawozów wymaga wymieszania z glebą. Trzeba o tym pamiętać aby ograniczyć straty składników pokarmowych.

Ważne jest, aby zdecydować się na jeden rodzaj nawozu i nie „sypać wszystkiego po trochu”, bo zamiast zdrowych, odżywionych roślin i dobrych plonów, powstanie nawozowy galimatias, którego działanie trudno później odwrócić.

Anna Ewa Michowska