W wydaniu lutowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wiele inspiracji oraz praktycznych porad ogrodniczych. Aby nie przeoczyć ważnych, terminowych zadań, warto już teraz sięgnąć po nowy numer. Przed nadejściem nowego sezonu na działce warto na spokojnie zastanowić się, czego rzeczywiście potrzebujemy i co warto mieć, żeby pomóc sobie w uprawie działki.
Funkcjonalność, praktyczność wykorzystania oraz jakość i cena to bardzo ważne kryteria, od których zależy, czy dany przedmiot zostanie doceniony i wykorzystany, czy też stanie się niestety po jednym sezonie odpadem. Co i jak warto kupować w centrach ogrodniczych, szkółkach i w marketach wyjaśniamy w temacie miesiąca „Zakupowe inspiracje”.
W numerze czekają na Was ponadto:
- Domowe baobaby – To grupa roślin o charakterystycznej budowie. Tworzą zgrubiałe pnie lub czasem korzenie, które służą do magazynowania wody, substancji pokarmowych i są przystosowane do suchego środowiska. Ze względu na bardzo oryginalny pokrój, są chętnie wykorzystywane do dekoracji wnętrz. Bardzo dobrze nadają się też do uprawy w stylu bonsai, wprowadzając do wnętrz egzotyczny klimat. Podpowiadamy, które gatunki możemy uprawiać w domu i jak je pielęgnować, aby długo zdobiły wnętrza.
- Na rabatę pod lasem – Mając działkę w pobliżu lasu można mieć problem z jej urządzeniem. Kompozycja roślinna zaaranżowana na tle naturalnie występującego lasu może zostać wykonana na dwa sposoby. Można podejść do niej jak do naturalistycznej rabaty, stanowiącej przedłużenie dziko występującego stanowiska lub zaprojektować ją w sposób typowo ozdobny, korzystając z leśnej gęstwiny jako tła. Aby ułatwić przygotowanie kompozycji, prezentujemy zasady ich tworzenia i doboru roślin.
- Warzywa na walentynki, czyli warzywne afrodyzjaki – Wśród warzywnych afrodyzjaków znajdziemy gatunki powszechnie znane z ich romantycznych właściwości, jak karczochy czy lubczyk, ale również te mniej oczywiste, jest ich kilka. Warto wykorzystać ich właściwości, przygotowując na przykład walentynkową kolację według specjalnego przepisu.
- Udane bataty – Choć bataty są powszechnie dostępne w sprzedaży, wysoka cena bulw w połączeniu z ich niską jakością nie zachęcają do kupna. Podejmijmy się uprawy tych warzyw w ogródku, bo znając zasady uprawy nie jest to bardzo trudne i się opłaca.
- Owocowa ściągawka cz. 4 Gatunki mniej znane – Działka to idealne miejsce na uprawę także gatunków mniej znanych, niestandardowych. Są wśród nich drzewa, krzewy i krzewinki. Łączą je małe wymagania siedliskowe, wysokie walory prozdrowotne i przetwórcze owoców oraz możliwość uprawy ekologicznej. Prezentujemy te najbardziej wartościowe niszowe gatunki i ich odmiany.
- Mniejsze drzewa pestkowe – Planując posadzenie drzewek czereśni, wiśni, śliw, moreli lub brzoskwini, większość osób skupia się na wyborze odmiany. Mniejszą uwagę zwraca się na siłę wzrostu drzew, a jest to jeden z głównych czynników decydujących o łatwości uprawy. Siła wzrostu wynika m.in. z cech genetycznych odmiany, ale przede wszystkim cech zastosowanej podkładki. Warto o tym wiedzieć przed zakupem drzewek.
- Współczesne ogrody cz.9 Ogród pustynny – Nie wybieramy gleby, którą mamy na działce. Zawsze możemy oczywiście wykonać mnóstwo zabiegów wzbogacających i użyźniających podłoże, regularnie glebę nawadniać, ale… możemy też uszanować warunki glebowe i wodne i dostosować się do tego, co daje nam natura. Jak uniknąć zużywającego cenne zasoby i czasochłonnego podlewania działki? Wszędzie tam, gdzie mamy gleby piaszczyste, przepuszczalne, ubogie w składniki odżywcze, warto pomyśleć o ogrodzie pustynnym.