Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Lubelskie ogrody w nowym projekcie Studium zagospodarowania Miasta Lublin

Lubelskie ogrody w nowym projekcie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Lublin.

Planowanie przestrzenne to proces ciągły a jego ważnym elementem są konsultacje społeczne, które rozpoczynają się od wniosków składanych na etapie ogłoszenia o przystąpieniu do opracowania planu i poprzez uwagi składane do wykładanego projektu mpzp. Dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych, które zajmują około 400 ha terenu jest to ważny etap i możliwość składania wniosków oraz uczestnictwo w dyskusji publicznej.

Po ukazaniu się obwieszczenia Prezydenta Miasta Lublin o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Lublin wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, lubelskie ogrody aktywnie uczestniczyły w nowej edycji dokumentu.

Zarządy ogrodów jak i działkowcy uczestniczyli w dyskusjach publicznych organizowanych w Ratuszu .

Jedną z koncepcji planistycznych było zwiększenie powierzchni terenów rekreacyjnych poprzez przywrócenie „terenu wód powierzchniowych” – Wielkiego Stawu Królewskiegow miejscu obecnieistniejących ROD ”Podzamcze”, ROD ”Młynarz” i„ROD” Robotnik”. Miasto widziałoby na tym terenie oprócz zbiornika wodnego 73- hektarowy park centralny.

Polski Związek Działkowców Okręg w Lublinie skierował sprzeciw i niezadowolenie do Rady Miasta i Prezydenta Miasta Lublin przeciwko pomysłom Planistycznym utworzenia Wielkiego Stawu Królewskiego

Dzięki zaangażowaniu działkowców oraz sympatyków ogrodnictwa działkowego Komitet społeczny zgłosił projekt do uchwały Rady Miasta Lublin o wkomponowanie w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta Lublin-rejon Podzamcze –Część III, terenów Rodzinnych Ogrodów Działkowych Podzamcze , Młynarz, Robotnik i Nasza Zdobycz i ochronę ich w ten sposób przed likwidacją.

Rada Miasta Lublin uwzględniła w projektowanym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego miasta Lublin Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych Miasta Lublin wymienione ogrody oraz wpisanie wymienionych terenów do Studium Planu Zagospodarowania Przestrzennego jako „zieleń działkowa”.

Ponadto w celu zachowania istniejących ogrodówzapewniono środki na rewitalizacje podmokłego terenu w ROD ”Podzamcze”.

Prezydent Miasta Lublin zapewnił działkowców że ogrodom działkowym nic nie zagraża.

Ponadto w swoim oświadczeniu podkreślił, że;

1.Ogrody działkowe nabyły prawo użytkowania zgodnie z ustawą z dnia 13.12.2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych, a większośćogrodów otrzymała już to prawo dodatkowo poświadczone stosowną decyzją administracyjną. Ogrody działkowe zlokalizowane na Podzamczu również mają już prawomocne decyzje o użytkowaniu.

2.W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Lublin został wprowadzonyprecyzyjny zapis (przeniesiony z Ustawy o ogrodach działkowych) o zachowaniu istniejących ogrodów działkowych z funkcją „zieleń urządzona związana z wypoczynkiem i rekreacyjnymi potrzebami społeczeństwa ( w tym ogrody działkowe)”.

3.Uzgodniono już w Wydziale Planowania Urzędu Miasta Lublin, że w nowym projekcie Studium wprowadzony zostanie dodatkowo zapis „zieleń działkowa” odnoszący się do funkcji opisującej ogrody działkowe oraz zapis o zachowaniu istniejących ogrodów działkowych.

Nabyte przez ogrody działkowe (z mocy ustawy) prawo użytkowania oraz stosowne zapisy planistyczne(w planach przestrzennego zagospodarowania i w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego) są gwarancją, że istniejące ogrody działkowe zlokalizowane w Lublinie są i będą! o czym zapewnia Pan Prezydent Krzysztof Żuk.

Wiesława Gozdecka

inspektor. ds. terenowo-prawnych

Okręg w Lublinie