Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Liście to nie śmieci

Jesień… liść ostatni już spadł

- śpiewał w balladzie Krzysztof Klenczon.

Liście dla działkowców nie przywołują tak romantycznych wspomnień, a nawet czasem, gdy opadną nagle - bywają utrapieniem. To jednak nie znaczy, że ich nie szanują. Znamy i cenimy właściwości liściowej materii organicznej, którą można wykorzystać w ogrodzie na wiele sposobów.

üW końcu liście to dobra ściółka, która izoluje gębę i rośliny – chroniąc je przed chłodem.

üZatrzymują wodę- zwiększając pojemność wodną gleby i zmniejszając ewaporację.

üLiście stwarzają przyjazne miejsce dla pożytecznych organizmów – kryją się pod nimi jeże i żaby.

üSą wreszcie pokarmem dla zwierząt.

Przepis na kompost z liści

Liście drzew i krzewów zarówno owocowych jak i ozdobnych są ubogie w składniki pokarmowe, dlatego ich rozkład trwa dłużej. Liście można przetwarzać w tradycyjnym, wieloskładnikowym kompoście lub przygotować jednolity kompost z liści z dodatkiem dojrzałego kompostu lub ziemi ogrodowej. Na dojrzały kompost wytworzony z liści mówimy - ziemia liściowa.

Liście różnią się od siebie budową tkanek i składem chemicznym dlatego rozkładają się w różnym tempie.

Liście twarde

Liście miękkie

-liście gruszy,

-olchy

-szczególnie trudno rozkładają się liście dębu i orzecha włoskiego. Dodane do kompostu silnie spowalniają rozkład ze względu na znaczną zawartość garbników i związków fenolowych.

-lipy,

-jabłoni,

-kasztanowca,

-brzozy,

-leszczyny.

Trudno jest uniknąć spowolnienia rozkładu liści o dużej zawartości garbników i fenoli, dlatego lepiej kompostować je w oddzielnym pojemniku. Do takiego pojemnika (worka) można dodać preparaty przyspieszające kompostowanie ze szczepami bakterii i grzybów odpowiedzialnymi za rozkład materii oraz pożywką postaci dawki mikro- i makroelementów.

Pozostałe (miękkie) liście, bez objawów choroby czy żerowania można przetwarzać we wspólnym kompostowniku razem z odpadkami kuchennymi (skórki, obierki owoców i warzyw, skorupki jajek), podsuszonymi chwastami (bez nasion), skoszoną trawą, pociętymi gałązkami itp.

Rozkład materii będzie krótszy, gdy przed dodaniem liści rozdrobnimy je np. kosiarką do trawy. Do kompostu dodajemy ziemię kompostową, przesypując warstwy co 20 cm, oraz ok. 500 g mocznika na 1m3 kompostu.

Uzyskana w kompoście ziemia liściowa poprawi strukturę gleby oraz warunki powietrzno-wodne, zwiększy też zawartość próchnicy glebowej.

Każdą ilość liści warto wykorzystać. Nie należy ich wyrzucać do pojemników na odpady, a tym bardziej nie wolno ich palić!

 

oPROPAGUJ DOBRE NAWYKI

oDAJ PRZYKŁAD

oPOCHWAL SIĘ SĄSIADOM

Dr inż. Anna Ewa Michowska, PZD Okręg w Lublinie