Przypominamy, iż na mocy art.12 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 15.11.1984 r. o podatku rolnym, Polski Związek Działkowców jest zwolniony z podatku rolnego z tytułu użytkowania i użytkowania wieczystego gruntów ROD.
Jednak, aby to zwolnienie obowiązywało od 1 stycznia 2012 roku, zarząd ROD, winien złożyć stosowny wniosek do urzędu miasta lub gminy właściwego ze względu na miejsce położenia gruntu jeszcze w grudniu br. (w załączeniu wzór wniosku). Niektóre urzędy posiadają własne wzory wniosków, które udostępniane są na stronach internetowych miast i gmin. Zwolnienie z podatku rolnego stosuje się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek.
W przypadku wydania przez urząd decyzji o odmowie udzielenia PZD zwolnienia z podatku rolnego, należy w terminie 14 dni złożyć odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, za pośrednictwem urzędu, który wydał decyzję odmowną.
Niezależnie od wniosku o zwolnienie z podatku rolnego, konieczne jest, aby do 15 stycznia 2012 roku, zarząd ROD złożył również deklarację na podatek rolny wraz załącznikami. Powyższą deklarację sporządza się na formularzu, który udostępniony jest zarówno na stronach internetowych urzędów miast i gmin, jak i na stronie Ministerstwa Finansów.
Na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 12.01.1991r. o podatkach i opłatach lokalnych, Polski Związek Działkowców podlega także zwolnieniu z podatku od nieruchomości. W tym przypadku, nie ma jednak obowiązku składania wniosku o zwolnienie, jak przy podatku rolnym. Wystarczy jedynie, aby zarząd ROD złożył – również do 15 stycznia - deklarację na podatek od nieruchomości wraz z załącznikami.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 12 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zwolnieniu od podatku od nieruchomości podlegają również altany w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich. Zwolnienie od podatku od nieruchomości nie dotyczy jednak altan ponadnormatywnych. W takich sytuacjach obowiązek podatkowy ciąży bezpośrednio na użytkowniku działki.