Przeskocz do treści Przeskocz do menu

KOMUNIKAT PREZESA PZD W SPRAWIE SYTUACJI POWODZIOWEJ W ROD

W związku z nagłą sytuacja powodziową i alarmującymi doniesieniami z południa kraju, a w szczególności z województw: dolnośląskiego, opolskiego , śląskiego, w których to poszczególne miasta i gminy  dotknęła szczególna sytuacja kryzysowa, zwróciłem się do właściwie terytorialnie okręgowych zarządów PZD : tj: sudeckiego, opolskiego w Legnicy oraz we Wrocławiu o bieżący monitoring tej krytycznej sytuacji i bardzo dotkliwej w skutkach dla społeczności tych regionów a w tym także użytkowników działek w rodzinnych ogrodach działkowych i zarządów ROD, które nimi zarządzają.

Okręgowe zarządy PZD poproszone zostały o zbadanie, we współpracy z Zarządami ROD, sytuacji w zalanych lub podtopionych ogrodach, ustalenie liczby, powierzchni ROD i działek, które ucierpiały na skutek powodzi, a także ustalenie  strat, w tym propozycji koniecznych do podjęcia działań w celu jak najszybszego przywrócenia ROD do normalnego funkcjonowania.

W chwili obecnej do biura krajowej Rady PZD wpłynęły raporty z OZ: Opolskiego, Sudeckiego i OZ Śląskiego. Przekazane dane są danymi bardzo wstępnymi z uwagi na fakt, iż w rejonie objętym powodzią występują utrudnienia w przemieszczaniu się, które uniemożliwiają dokładne rozeznanie. Ponadto z uwagi  na awarie i wyłączenia sieci energetycznych utrudniony jest również kontakt telefoniczny z zarządami ROD.

OZ Opolski PZD wskazuje na 10 ROD, które ucierpiały podając, że ogrody w całości lub w znacznej części zostały zalane a woda sięga od 1metra a w wielu przypadkach poziom wody sięga powyżej dachów altanek.

Na terenie województwa opolskiego dotknięte zostały następujące ROD:

Na obszarze miasta i gminy Nysa: im. A. Mickiewicza, im. Andrzejewskiego, „Metalowiec” , „Kolejarz”, „Garnizonowy”;

Na obszarze miasta i gminy Głuchołazy : „Sudety”, „Nad Białką”;

Na terenie miejscowości Prudnik: im. Tadeusza Kościuszki oraz „Fortex”;

Ponadto ROD „Rolnik” z Przełęku, ROD „Złocień” z Niemodlina, ROD „Spoiwo” z Choruli oraz ROD „Zgoda” w Kietrzu. OZ Opolski PZD wskazuje że  łącznie dotknięty obszar ROD szacunkowo wynosi blisko 90 ha i obejmuje blisko 3000 indywidualnych działek rodzinnych.

OZ Sudecki podaje, że w dniach 14-16 września br zostały dokonane wizje w terenie mające na celu przeprowadzenie spotkań z członkami zarządów ROD oraz oszacowanie strat powstałych w infrastrukturze ogólnej ROD oraz na działkach indywidualnych działkowców. Dotychczas  zostały przeprowadzone przez pracowników Biura oraz członków Okręgowego Zarządu Sudeckiego PZD wizje terenów ROD w miejscowościach: Świdnica (13 ROD), Świebodzice (6 ROD), Wałbrzych (18 ROD), Bielawa (5 ROD), Jaworzyna Śląska (3 ROD), Karpacz (1 ROD) – blisko 40% wszystkich ROD w Okręgu Sudeckim.

Z uwagi na brak możliwości dojazdu do miejscowości najbardziej dotkniętych powodzią w których zlokalizowane są ROD tj. Międzylesie (2 ROD), Lądek-Zdrój (1 ROD), Stronie Śląskie (2 ROD), Bystrzyca Kłodzka (2 ROD), Kłodzko (5 ROD) - Biuro Okręgu pozostaje w stałym kontakcie telefonicznym z prezesami zarządów ROD. Z informacji otrzymanych od członków zarządów ROD w miejscowościach: Międzylesie, Stronie-Śląskie, Lądek-Zdrój, Kłodzko nie wystąpiły szkody na mieniu PZD i działkowców. Ogrody w powyższych miejscowościach zlokalizowane są w górnych partiach, bardzo często na pochyłych nieruchomościach gruntowych z dala od zbiorników i cieków wodnych, co uchroniło ROD od podtopienia i zalania terenów rodzinnych ogrodów działkowych. Biuro Okręgu w dniu 13 września br. przesłało do wszystkich zarządów ROD informację sms z prośbą o informowanie tut. Okręgu o przekazywanie na bieżąco aktualnej sytuacji w rodzinnych ogrodach działkowych. Na dzień dzisiejszy prócz licznych spotkań zostały również przeprowadzone rozmowy telefoniczne ze wszystkimi prezesami zarządów ROD co pozwoliło na wstępną ocenę skutków powodzi we wszystkich 129 ROD Okręgu Sudeckiego PZD.

Na chwilę obecna dało się ustalić najbardziej poszkodowane ROD : „Zgoda” w Bystrzycy Kłodzkiej, „Jantar”, „Kolejarz” „Panorama” z Dzierżoniowa, „Jarzynka” z miejscowości Kamieniec Ząbkowicki zalany cały teren ogrodu – wysokość zalania sięga 1,5 metra, podobnie ROD „Zdrowie” z Kamiennej Góry, ROD „Szarotka” w Lubawce także doznał szkód oraz „Kolejarz” w Pomianowie. ROD na terenie Świdnicy także poszkodowane : „Jabłoniec”, „Ks. Bolko”, „Relaks”, „Stokrotka”. W miejscowości Świebodzice ROD „Stokrotka” i „ Włókniarz” wystąpiły podtopienia. OZ Sudecki informuje, że w  ogrodach w których powstały szkody, a nie została jeszcze wykonana wizja w terenie, zostanie ona przeprowadzona do końca bieżącego tygodnia, co zostanie przekazane w kolejnym meldunku.

Na terenie województwa śląskiego , OZ Śląski w Katowicach wskazuje, że na terenie Tarnowskich Gór podtopiony zostały ROD „Wieczorka”, w Radzionkowie ROD „Jutrzenka”, w Nakle Śląskim ROD „Rozwój”.

Na terenie Gliwic i w Pyskowicach zalane zostały obszary 9 ROD. Także ROD  „Chemik” w Żorach został zalany. Podobnie 3 ROD zlokalizowane w Czechowicach Dziedzicach tj.: „Lotos”, „Irys”,  „Apollo Camping”.

Na chwilę obecną nieznane są jeszcze dokładne rozmiary zniszczeń, jednak z publikowanych doniesień medialnych i otrzymanej dokumentacji zdjęciowej wynika, iż straty sięgać będą nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Dlatego też temat będzie na bieżąco monitorowany i oceniany oraz prezentowany na posiedzeniu Krajowego Zarządu PZD, celem wypracowania niezbędnych działań pomocowych. Podobnie jak w ubiegłych latach:  1997 roku i 2010roku,  ROD nie zostały bez wsparcia i pomocy ze strony struktur Związku i podobnie teraz w tej tragicznej sytuacji nie zostaną sami.

Pomoc zarządom ogrodów i działkowcom w tej trudnej sytuacji, zarówno w wymiarze materialno – rzeczowym, jak i merytorycznym po prostu się należy. Liczymy także na solidarność i jedność z poszkodowanymi ze strony ROD i działkowców nie dotkniętych tą straszna klęską.

PREZES PZD

Warszawa dnia 17 września 2024 roku.