Przeskocz do treści Przeskocz do menu

KOMUNIKAT NR 8 PREZESA PZD W SPRAWIE NARADY PREZESÓW OZ PZD, DYREKTORÓW BIUR ORAZ INSPEKTORÓW DS. INWESTYCJI Z OKRĘGÓW OBJĘTYCH POWODZIĄ

W dniu 3 października br. odbyła się zwołana przez Prezesa Polskiego Związku Działkowców narada Prezesów OZ PZD, Dyrektorów Biur oraz inspektorów ds. inwestycji z Okręgów objętych powodzią, która dotknęła ROD i spowodowała uszkodzenia, a nawet całkowite zniszczenia infrastruktury ogólnoogrodowej, na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego oraz lubuskiego.

Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, prowadził całą naradę, rozpoczynając od wskazania jak poważne są skutki kataklizmu, który spowodował zniszczenie infrastruktury ogrodowej. Podkreślił, iż Związek, jako ogólnopolska organizacja społeczna zrzeszająca działkowców, zobowiązany jest do niesienia pomocy swoim członkom oraz strukturom w trudnych i kryzysowych sytuacjach.

Głównym celem narady była ocena skutków i działań jakie zostały podjęte na terenie objętym powodzią, przez zespoły powołane przez Okręgowe Zarządy PZD, czy udziale członków OZ PZD, inspektorów ds. inwestycji, inspektorów ds. terenowo-prawnych i ogrodniczych.

Dyrektor Biura Okręgowego Zarządu PZD we Wrocławiu, Pani Ewa Gaicka przekazała informację o podtopieniach i zalaniach na terenie 12 ogrodów. Od początku tygodnia  na terenie ROD przeprowadzane są wizje terenowe, mające na celu skalę zniszczeń. OZ PZD we Wrocławiu podjął rozmowy ze spółką zajmującą się odbiorem odpadów komunalnych w wyniku czego dotknięte powodzią ROD otrzymają darmowe kontenery na odpady. ROD z terenu działalności OZ PZD we Wrocławiu przed przyjściem fali kulminacyjnej, otrzymały komunikaty o zabezpieczeniu dokumentacji ogrodowej. Dzięki czemu udało się wszystko zabezpieczyć. Działkowcy postulują o kontenery na opady, ponieważ na dzień dzisiejszy najpilniejsza potrzeba to uprzątniecie terenu ROD. OZ PZD we Wrocławiu prowadzi rozmowy z Uniwersytetem Rolnym w celu przeprowadzenia badania gruntów na metale ciężkie i biologiczne. OZ PZD we Wrocławiu otrzymał wsparcie z gminy Wrocław w kwocie 500 000 zł na działania związane ze skutkami powodzi.

Dyrektor Biura Okręgowego Zarządu PZD w Opolu, Pani Moczko – Wieszołek przekazała, że na terenie OZ jest 20 ROD najbardziej dotkniętych powodzią, najwięcej w Prudniku, Głuchołazach, Nysie i Lewinie Brzeskim. W terenie odbywają się wizyty prowadzone przez zespoły ds. oceny skutków powodzi,  składające się z Członków OZR i pracowników biura OZ PZD. OZ PZD w Opolu zwrócił się do stacji Chemiczno-Rolniczej w Opolu o objęcie ogrodów działkowych bezpłatnym badaniem gleby zalanych ROD oraz sfinansowaniem wapnowania gleby po jej oczyszczeniu z mułu oraz zalegających osadów popowodziowych oraz pomoc w oczyszczaniu studni. Zwrócił się także do burmistrzów gmin, na których znajdują się zalane ROD o pomoc w usunięciu odpadów komunalnych z zalanych działek oraz altan, a także o pomoc w usunięciu naniesionego mułu oraz innych osadów popowodziowych. Pani Dyrektor przekazała informację, że w przyszłym tygodniu zaplanowane jest spotkanie z Wojewodą i Marszałkiem Województwa Opolskiego. Liczymy na środki finansowe i pomoc w porządkowaniu działek. OZ PZD zwrócił się do przedstawicieli przemysłu wapienniczego o wapno do odkażania gleby, a do ochotniczej straży pożarnej o  pomoc w odpompowywaniu wody z ROD. Działkowcy z  ROD z Okręgu Opolskiego organizują zbiorki pieniężne i środków chemicznych. Przekazywane są także środki na fundusz przeznaczony na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Na początek przyszłego tygodnia zaplanowane jest także spotkanie Kolegium Prezesów ROD w celu ustalenia dalszych działań. Planowana jest inicjatywa działkowców, w pomocy osobom starszym w walce ze skutkami powodzi.  

Okręgowy Zarząd w Zielonej Górze wskazuje, że najbardziej ucierpiała Gmina Szprotawa, gdzie badania gleby będą niezbędne. W Żaganiu ucierpiały dwa 2 ROD, zalane 40 działek. Na terenie poszkodowanych ROD śmieci wywożone są nieodpłatnie. Przedstawiciele OZ PZD w Zielonej Górze mają nadzieje na wsparcie z miasta, na piątek zaplanowane spotkanie z burmistrzem Żagania. Narodowy Instytut Wolności zaprosił przedstawicieli OZ PZD w związku ze skutkami powodzi.

Prezes OZ PZD w Szczawnie-Zdroju Pan Piotr Piątek przekazał, że od 14 września trwają przeglądy ROD, które były zagrożone powodzią. Okręgowy Zarząd Sudecki PZD w Szczawnie-Zdroju podjął decyzję w sprawie zasilenia Funduszu powodziowego ze środków finansowych Okręgu Sudeckiego PZD w wysokości 100 tys. złotych. Środki finansowe zostały przekazane na konto bankowe Jednostki Krajowej PZD wskazane w powyższej uchwale KR PZD. W dniu 26 września br. 5 ROD z miejscowości Trzcianka z Okręgu PZD w Pile tj. ROD Malwa, Transportowiec, Słonecznik, Spółdzielca i Relaks przekazały dla poszkodowanych ROD Okręgu Sudeckiego: 8 osuszaczy, odkurzacz warsztatowy, pompę do wody, rękawice, łopaty, miotły, wiadra, środki czystości, wodę butelkowaną, słodycze dla dzieci, ręczniki papierowe, karmę dla zwierząt. Osuszacze powietrza oraz odkurzacz będą wypożyczane dla zarządów ROD celem łatwiejszego usunięcia powstałych szkód w ROD, a pozostałe ww. rzeczy rozdysponowane pomiędzy wszystkie ROD, które wymagaj takiej pomocy rzeczowej.

Ma terenie ROD z działalności Okręgowego Zarządu Śląskiego w Katowicach, które były podtopione woda ustąpiła. W Rudzie Śląskiej służby kopalniane usuwają muł – przekazał Prezes OZ Śląskiego Pan Leszek Bucki. Najgorsza sytuacja jest w Czechowicach-Dziedzicach (ROD Lotos, Apollo Camping, Irys – 250 działek – cała powierzchnia zalana od 1 do 2 m). Działkowcy obecnie porządkują tereny, na początku tygodnia odbyła się wizja terenowa, ogromne odpady wywożone są na koszt miasta, pomoc niesie straż pożarna i wojsko, którzy pomagają starszym działkowcom. Władze samorządowe przekazały środki do dezynfekcji rąk i sprzętów, a także mikrobiologiczne preparaty do odkażania wody. OZ Śląski PZD powołał zespół ds. powodzi, w którego skład wchodzą członkowie OR i OZ PZD.

Informację z Okręgu w Legnicy przekazała Pani Bożena Łupkowska pełniąca obowiązki Dyrektora Biura. Uszkodzone zostały ogrodzenia zewnętrzne ROD i wewnętrzne pomiędzy działkami, bramy i furtki, ogrodowe sieci energetyczne, nawierzchnie alei ogrodowych. Wiele szkód ponieśli także działkowcy użytkujący działki, które uległy zalaniu, min. w wyposażeniu altan ogrodowych, urządzeń rekreacyjnych na działkach, zniszczeniu uległy także plony warzyw i trawniki. Na dzień dzisiejszy, zarządy informują, że brak jest możliwości dokładnego oszacowania strat,  z uwagi na brak dostępu do zalanych części ogrodów, nadal znajdują się tam zastoiny wody. Niewątpliwie jednak zachodzi potrzeba zamawiania przez zarządy zalanych ogrodów dodatkowych kontenerów na odpady, na potrzeby uprzątania terenów ogólnych, jak i działek indywidualnych.

Podsumowując naradę Prezes PZD podkreślił, że KR PZD przeznaczyła na walkę ze skutkami powodzi 10 mln. zł, uchwala KR i KZ, upoważniła także OZ PZD i Zarządy ROD  do wpłat.

Na  zakończenie Prezes PZD podziękował wszystkim uczestnikom narady za aktywność i działanie, w niesieniu pomocy ROD, które walczą ze skutkami powodzi. Inicjatywy podejmowane przez OZ PZD są bardzo cenne, należy je promować. Te dobre przykłady, mogą zaowocować inną pomocą. Duża praca przed nami na przyszłość, żeby wszystko wróciło do normy, szczególnie tam gdzie fala zniszczyła glebę, infrastrukturę, ale mamy aktywnych przedstawicieli i działaczy w Polskim Związku Działkowców.

Prezes PZD

Warszawa, 3 października 2024 r.