Przeskocz do treści Przeskocz do menu

KOMUNIKAT NR 6 PREZESA PZD W SPRAWIE POMOCY FINANSOWEJ NA RZECZ ROD DOTKNIĘTYCH SKUTKAMI POWODZI

W dniu 26 września b. w Warszawie odbyło się posiedzenie Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców. Jednym z najważniejszych tematów omawianych podczas posiedzenia była sytuacja powodziowa w Polsce, w tym środki finansowe na usuwanie skutków powodzi.

Następstwa tego kataklizmu są poważne, obejmują zniszczenia infrastruktury ogrodowej, takiej jak drogi, sieci wodociągowe i energetyczne, ogrodzenia oraz budynki użytkowe.

Polski Związek Działkowców jako ogólnopolska organizacja społeczna zrzeszająca działkowców, zobowiązany jest do niesienia pomocy swoim członkom i strukturom w trudnych sytuacjach. Odbudowa zniszczonej infrastruktury ogrodowej wymaga znacznych nakładów finansowych, dlatego w dniu 26 września br. Krajowa Rada PZD podjęła uchwałę nr 5/XXVI/2024 w sprawie zasilenia Funduszu przeznaczonego na usuwanie skutków klęsk żywiołowych w ROD w związku z powodzią z września 2024 r. kwotą 10 mln złotych.

Środki w wysokości 10 mln złotych zostaną przeznaczone na pomoc poszkodowanym ogrodom, tak aby mogły one odbudować infrastrukturę i przywrócić normalne funkcjonowanie ROD.

Krajowa Rada PZD zaapelowała do wszystkich Okręgów i Zarządów ROD o rozważenie możliwości dokonania odpisów z ich funduszy celowych, aby wesprzeć te ogrody, które ucierpiały w wyniku powodzi. Zasilenia z funduszu jednostek terenowych oraz ROD, mogą być dokonane wyłącznie na podstawie uchwały OZ PZD lub Zarządu ROD, o przeznaczeniu środków na ten cel. Środki winne być przekazane na rachunek bankowy Funduszu przeznaczonego na usuwanie klęsk żywiołowych.

Podstawą udzielenia dotacji z Funduszu pozostającego w dyspozycji Krajowego Zarządu PZD jest wniosek Zarządu ROD o przyznanie dotacji, który został pozytywnie zaopiniowany przez Okręgowy Zarząd PZD w formie uchwały. Do wniosku o udzielenie dotacji należy dołączyć protokół OZ PZD z oceny skutków klęski żywiołowej wraz z kosztorysem rzeczowo-finansowym.

Treść uchwały nr 258/2015 KZ PZD z dnia 1 października 2015 r. w sprawie zasad udzielania dotacji z Funduszu przeznaczonego na usuwanie skutków klęsk żywiołowych w ROD, nadzoru ich wydatkowania oraz rozliczania do zapoznania pod linkiem:

http://pzd.pl/uploads/renata/uchwa%C5%82a%20258%20%20dotacje%20pow%C3%B3d%C5%BA.pdf

Członkowie Krajowej Rady PZD zapoznali się również, z treścią uchwały KZ PZD nr 303/2024 w sprawie zadań dla okręgowych zarządów PZD w związku z powodzią 2024 roku. W dokumencie usystematyzowano wszystkie konieczne działania w celu usunięcia skutków powodzi. Po pierwsze w zakresie oceny sytuacji powodziowej na terenie ROD w danym Okręgu , w tym określenie strat i w miarę możliwości ich oszacowanie. Po drugie wskazano na działania w zakresie usuwania skutków powodzi, począwszy od wyeliminowania skutków skażenia wody i gleby, uprzątnięcia terenów ROD, działaniach w zakresie przywrócenia warunków agrotechnicznych gleby oraz naprawy lub odbudowy infrastruktury ogólnoogrodowej. Wskazano na udział w zespołach inspektorów ds. inwestycji, inspektorów ds. ogrodnictwa oraz Społecznej Służby Instruktorskiej, tak aby pomoc została sprawiedliwie rozdysponowana pomiędzy potrzebujące ogrody.

Prezes PZD

Warszawa, 27 września 2024 r.