Przeskocz do treści Przeskocz do menu

KOMUNIKAT nr 5 PREZESA PZD z dnia 27 września 2024 roku w sprawie sytuacji powodziowej w ROD

Obradująca w dniu 26 września br,  Krajowa Rada PZD zapoznała się, z przyjętą dzień wcześniej informacją przez Krajowy Zarząd PZD, w związku z sytuacją powodziową i spowodowanymi stratami w ROD położonymi na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, lubuskiego. Prezes PZD od momentu wystąpienia pojawienia się kryzysowych doniesień, zwrócił się do właściwych terytorialnie okręgowych zarządów PZD: tj.: opolskiego, sudeckiego, śląskiego, w Legnicy oraz we Wrocławiu i Zielonej Górze o bieżący monitoring tej bardzo dotkliwej w skutkach sytuacji powodziowej,  dla społeczności tych regionów, a w tym także użytkowników działek w rodzinnych ogrodach działkowych i zarządów ROD, które nimi zarządzają.

Na podstawie składanych raportów przez Okręgowe Zarządy PZD, członkowie KR PZD otrzymali pełną informację według aktualnej wiedzy. Należy jednak pamiętać, że  przekazane dane są danymi bardzo wstępnymi z uwagi na fakt, iż w rejonie objętym powodzią występują utrudnienia w przemieszczaniu się, które uniemożliwiają dokładne rozeznanie, ponadto w wielu miejscach nadal zalega woda powodziowa. Z uwagi  na awarie i wyłączenia sieci energetycznych utrudniony jest również kontakt telefoniczny z zarządami ROD. Wiadomo jednak, że na terenie wielu ROD uszkodzona została infrastruktura: energetyczna, wodociągowa, zniszczone ogrodzenia zewnętrzne i wewnętrzne, zerwane nawierzchnie alei ogrodowych oraz dróg, zniszczone zostały budynki biur oraz  świetlic. Wiele szkód ponieśli także sami działkowcy, uszkodzone lub zniknęły z powierzchni altany, urządzenia rekreacyjne, zniszczone uprawy oraz urządzenia i narzędzia ogrodnicze. Schodząca woda ukazuje naniesione śmieci, gabaryty i muł.

Na terenie województwa opolskiego ucierpiało 16 ROD, położonych na powierzchni blisko 200 ha na których zniszczonych zostało 200 działek rodzinnych . Woda na terenach niektórych ogrodów sięgała nawet 2 metrów, w innych miejscach 1m, 05 m. OZ Opolski poinformował, że na dzień 24 września br sytuacja powodziowa na terenie województwa opolskiego zaczyna się stabilizować. OZ jest w stałym kontakcie z zarządami ROD oraz działkowcami z obszaru objętego powodzią. OZ PZD w Opolu zwrócił się do stacji Chemiczno-Rolniczej w Opolu o objęcie ogrodów działkowych bezpłatnym badaniem gleby zalanych ROD oraz sfinansowanie wapnowania gleby po jej oczyszczeniu z mułu oraz zalegających osadów popowodziowych oraz pomoc w oczyszczaniu studni. Zwrócił się także do burmistrzów gmin, na których znajdują się zalane ROD o pomoc w usunięciu odpadów komunalnych z zalanych działek oraz altan, a także o pomoc w usunięciu naniesionego mułu oraz innych osadów popowodziowych.

Członkowie KR PZD zapoznali się także z sytuacją na terenie województwa dolnośląskiego:

OZ w Legnicy wskazał na 13 ROD które doznały szkód na powierzchni blisko 50 ha, gdzie uszkodzonych zostało ponad 1300 indywidualnych działek. Okreg informuje, że zachodzi potrzeba zamawiania przez zarządy zalanych ogrodów dodatkowych kontenerów na odpady, na potrzeby uprzątania terenów ogólnych, jak i działek indywidualnych oraz konieczność odkażenia gleby oraz wody.

Okreg Sudecki wskazuje na 49 ROD m.in. z Jeleniej Góry, Bystrzycy Kłodzkiej Dzierżoniowa, Kamieńca Ząbkowickiego, Lubawki, Pomianowa , Świdnicy. w których doszło do zalania lub podtopień. Nie podaje jaka powierzchnia i ile działek ucierpiało. Aktualnie nadal trwa rozeznanie sytuacji i strat.

Na terenie działalności Okręgu we Wrocławiu sytuacja kryzysowa dotyczy 8 ROD, blisko 12 hektarów, gdzie zniszczenia poniosło 285 działkowców w uprawach i mieniu. Dotknięte ogrody położone są: 6 na terenie Wrocławia, 1 ROD w miejscowości Wiązowie i 1 ROD z Oławy.

Członkowie KR PZD zostali poinformowani, że na terenie województwa śląskiego szkodami objętych zostało  13ROD. Niepełne dane z OZ PZD w Katowicach  wskazują na powierzchnię zalaną 16 ha i ponad 500 indywidualnych działek. Na dzień 24 września br OZ Śląski zawiadpmił , że na terenach ROD zalanych lub podtopionych nie zalega już woda. Obecnie trwa akcja usuwania śmieci i błota z terenów ROD. Sytuacja ROD położonych w Tychach uległa poprawie( poza ROD Aronia ). W mieście Czechowice Dziedzice na terenie 3 ROD, gdzie wystąpiły duże szkody zarządy ROD przystępują do szacowania szkód. Na terenie ROD trwa akcja składowania i usuwania odpadów. W pomoc dla ROD zostały zaangażowane służby miejskie oraz wojsko. Jest deklaracja burmistrza miasta o zapewnieniu odbioru odpadów z terenu ROD. ROD Lotos w Czechowicach Dziedzicach oczekuje na serwis narzędzi w celu ustalenia sprawności zalanych elektronarzędzi ogrodniczych.

Do oszacowania pozostają szkody wyrządzone w naprawie sieci energetycznej i w budynku biura. W ROD Irys w Czechowicach Dziedzicach doszło do zalania sprzętu sfinansowanego w ramach Programu ARiMR tj: rębak, traktor koszący, kosa, AED o wartości 52 tysiące złotych. ROD oczekuje na wycenę. Zniszczeniu uległa ponadto sieć energetyczna. Ponadto OZ Śląski interweniuje w sprawie usunięcia mułu węglowego nadal zalegającego na terenie ROD Zorza w Rudzie Śląskiej. W ROD Aronia oszacowano wstępne koszty w naprawie alejek, instalacji elektrycznej oraz placu zabaw.

Na terenie województwa lubuskiego , OZ PZD w Zielonej Górze poinformował, że w gminie Żagań  doszło do pojedynczych podtopień działek, natomiast gorzej wygląda sytuacja w gminie Szprotawa, gdzie nadal zalega woda powodziowa i nie idzie ustalić i oszacować ewentualnych zniszczeń na terenie ROD.

  Biorąc pod uwagę niepełne dane,  aktualnie szkody wystąpiły na terenie 102 ROD, obejmując 270 ha na których działki użytkowało ponad 7 tysięcy działkowców. Dane te zapewne będą ulegać zmianie po pełniejszym rozeznaniu sytuacji przez powołane przez OZ PZD zespoły .

Członkowie Krajowej Rady PZD  otrzymali tekst uchwały nr 303 podjętej przez KZ PZD  w dniu 25 września 2024 roku . Dokument ten odnosi się do zadań dla okręgowych zarządów PZD w związku z powodzią w 2024 roku. Usystematyzowane zostały wszystkie konieczne działania. Po pierwsze w zakresie oceny sytuacji powodziowej na terenie ROD w danym Okręgu , w tym określenie strat i w miarę możliwości ich oszacowanie. Po drugie wskazano na działania w zakresie usuwania skutków powodzi, począwszy od wyeliminowania skutków skażenia wody i gleby, uprzątnięcia terenów ROD, działaniach w zakresie przywrócenia warunków agrotechnicznych gleby oraz naprawy lub odbudowy infrastruktury ogólnoogrodowej. Wskazano na udział w zespołach inspektorów ds. inwestycji, inspektorów ds. ogrodnictwa oraz Społecznej Służby Instruktorskiej.    W odrębnym komunikacie wskazujemy o zapadłych decyzjach finansowych KR PZD w zakresie pomocy ROD na usuwanie skutków powodzi.

Ważnym jest także współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego na których znajdują się poszkodowane ROD oraz służbami sanitarno-epidemiologicznymi, aby wyeliminować tak niebezpieczne warunki powstałe na skutek powodzi.

PREZES PZD

Warszawa dnia 27 września 2024 r.