Przeskocz do treści Przeskocz do menu

KOMUNIKAT NR 10 PREZESA PZD w sprawie działań podejmowanych przez OZ PZD Sudecki w Szczawnie Zdroju oraz OZ PZD w Zielonej Górze wobec ROD dotkniętych powodzią

W dniu 7.10.2024 r. został wydany Komunikat  Prezesa PZD nr 9 odnoszący się do sytuacji powodziowej w ROD i działań podejmowanych przez OZ PZD Opolski, OZ PZD we Wrocławiu oraz OZ PZD Śląski w Katowicach.

Aktualny raport wpłynął także z OZ Sudeckiego PZD, z którego wynika, że Okręgowy Zarząd Sudecki PZD podjął decyzję w sprawie zasilenia Funduszu przeznaczonego na usuwanie klęsk żywiołowych w ROD w wysokości 100 tys. złotych.Ponadto poinformował, że w dniu 26 września br. 5 ROD z miejscowości Trzcianka z Okręgu PZD w Pile tj. ROD Malwa, Transportowiec, Słonecznik, Spółdzielca i Relaks przekazały dla poszkodowanych ROD Okręgu Sudeckiego: 8 osuszaczy, odkurzacz warsztatowy, pompę do wody, rękawice, łopaty, miotły, wiadra, środki czystości, wodę butelkowaną, słodycze dla dzieci, ręczniki papierowe, karmę dla zwierząt. O działaniach tych poinformował na stronie internetowej Okręgu oraz portalu społecznościowym Facebook, a także na głównej stronie internetowej PZD.

OZ Sudecki w  dniu 4 października 2024 r. skierował  do członków Okręgowej Rady Sudeckiej PZD, Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD oraz do wszystkich zarządów ROD pismo w sprawie możliwości dokonywania fakultatywnych zasileń finansowych na rachunek bankowy Funduszu. Już 8 ROD zadeklarowało pomoc dla ROD poprzez zasilenie przedmiotowego  Funduszu. Jednocześnie Okręg Sudecki na bieżąco przekazuje pomoc rzeczową poszkodowanym ROD:

- dla ROD „Jarzynka” w Kamieńcu Ząbkowickim zostały przekazane osuszacze, łopaty, wiadra, miotły, worki na śmieci, rękawice, środki czystości,

- dla ROD „Zgoda” w Bystrzycy Kłodzkiej zostały przekazane osuszacze, łopaty, wiadra, miotły, worki na śmieci, rękawice, środki czystości, dla kolejnych ROD zostanie przekazana pomoc w bieżącym tygodniu.

Okręgowy Zarząd Sudecki PZD powołał 3 zespoły trzyosobowe ds. oceny skutków powodzi. Aktualnie powołane przez OZD PZD zespołu ds. oceny skutków powodzi pomagają poszkodowanym ROD przygotować dokumentację (kosztorysy, zdjęcia, wnioski) celem ubiegania się o otrzymanie pomocy finansowej z Funduszu przeznaczonego na usuwanie klęsk żywiołowych w ROD

 Biuro OS PZD skontaktowało się z gminami oraz prywatnymi firmami, które bezpłatnie podstawią kontenery na odpady do poszkodowanych ROD. Aktualnie taką pomoc przekazała Gmina Świdnica podstawiając dodatkowe bezpłatne pojemniki dla świdnickich ROD. Nawiązano także kontakt z Wojewodą Dolnośląskim i oczekuje na termin spotkania. Celem spotkania będzie ustalenie czy i jakiego rodzaju wsparcia w odbudowie zniszczonej infrastruktury ogrodowej można oczekiwać ze strony władz województwa dolnośląskiego. W dniu 3 października br. została przeprowadzona rozmowa telefoniczna z Senator RP Panią Agnieszką Kołacz-Leszczyńską w sprawie zmiany ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. W rozmowie przekazano informację dotyczącą szkód jakie zostały wyrządzone przez powódź w ogrodach działkowych, w tym na mieniu działkowców. W rozmowie przekazano prośbę o uwzględnienie postulatów Polskiego Związku Działkowców w zakresie udzielenia pomocy dla poszkodowanych ROD, w tym dla działkowców

OZ PZD w Zielonej Górze raportuje, że na terenie ROD ze Szprotawy, Żagania i Nowej Soli informacja dotycząca nadejścia fali powodziowej była znana dość wcześnie i zarządy ROD oraz działkowcy mogli się na to przygotować. Wszystkie bramy w zagrożonych ogrodach zostały otwarte, a na stronach ogrodów oraz na profilach FB pojawiły się ogłoszenia dotyczące możliwości wjazdu na teren ROD i zabezpieczeniu wartościowych przedmiotów, a także zwierząt, których chów prowadzony jest na niektórych działkach.

W nowej Soli prezesi ROD uczestniczyli w zebraniach sztabu kryzysowego i zostali poinformowani o możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji. Dzięki wspólnemu wysiłkowi mieszkańców nie doszło do zalania Nowej Soli, jednakże nastąpiło podniesienie wody gruntowej, przez co podtopione zostały działki i altanki w ogrodach „Budowlani”, im. F. Chopina oraz „Jedynka”. Woda pojawiła się na kilkudziesięciu działkach, nie powodując wielkich szkód w uprawach, natomiast altany i ich wyposażenie należało będzie osuszyć. Z uwagi, że woda ciągle „stoi” na działkach, wyłączona jest w tych ogrodach sieć energetyczna, jej przywrócenie nastąpi po przeprowadzeniu badań oporowych i dokonaniu niezbędnych napraw. Możliwe że nastąpi to w połowie października. W Nowej Soli poza siecią energetyczną nie ucierpiała inna infrastruktura ogólna w ROD. W tej chwili z inicjatywy prezesów ROD Miasto udostępniło działkowcom kontenery na gabaryty i zniszczony przez wodę sprzęt. Zarządy ROD przekazują informacje za pośrednictwem mediów społecznościowych. W Szprotawie powódź wystąpiła w 3 ROD („9 maja”, „Zabobrze”, „Oaza”). Najtrudniejsza sytuacja wystąpiła w ROD „9 Maja”, który był całkowicie zalany, woda w niektórych miejscach jeszcze nie ustąpiła. Zarząd ROD zwrócił się o pomoc do władz Miasta, prywatnych przedsiębiorców, oraz służb. Dzięki pomocy władz miasta podstawiane są kontenery na wywóz gabarytów, prowizorycznie naprawiono drogę dojazdową do ogrodu „9 Maja” i „Zaborze” co umożliwia działkowcom sprzątanie po powodzi. Zarząd ROD „9 Maja” zwrócił się do lokalnych przedsiębiorców o wapno do odkażenia gleby, jest promesa, że pomoc taką otrzyma.  Komisja powołana przez OZ dokona szacowania zniszczeń, i udzieli zarządom ROD pomocy przy sporządzeniu wniosku o dotacje z PZD.W Żaganiu w wyniku powodzi na rzece Bóbr ucierpiały 2 ogrody- ROD „Bajka”, „Zacisze” w jednym i drugim ogrodzi zalanych zostało łącznie 38 działek. W infrastrukturze ogólnej ROD straty odnotowano w ogrodzeniu, zewnętrznym oraz instalacji elektrycznej. Zarządy tych ROD zadbały, w współpracy z władzami Miasta o kontenery do wywozu odpadów gabarytowych. W części ogrodów wciąż stoi woda z uwagi na to nie włączono jeszcze sieci energetycznej.

Okręgowy Zarząd PZD w Zielonej Górze by wesprzeć działkowców którzy ucierpieli w wyniku powodzi zwrócił się o do Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego, rozeznano możliwość pozyskania wsparcia z Narodowego Instytutu Wolności, prowadzona jest współpraca z Jednostkami Samorządu Terytorialnego.                               

Prezes PZD

Warszawa, 8 października 2024 r.