Dobiegł końca cykl otwartych wykładów w okręgu lubelskim. Celem corocznych szkoleń jest promowanie ogrodnictwa działkowego jako formy aktywnego spędzania czasu, a także podkreślanie prozdrowotnych walorów pracy w ogrodzie. Szkolenia mają też na celu kształtowanie światopoglądu na temat zdrowego trybu życia poprzez spędzanie czasu wśród zieleni, rezygnację z używania środków chemicznych na rzecz preparatów ekologicznych, zachowanie równowagi biologicznej w ogrodzie. W ramach sześciu spotkań udało się przekazać ogromną porcję wiedzy o proekologicznych metodach uprawy roślin ogrodniczych.
Uczestnicy szkoleń dowiedzieli się m.in. dlaczego warto kompostować? Jak chronić rośliny naturalnie? Którezioła warto uprawiać w ogrodzie i dlaczego warto je uprawiać współrzędnie z innymi gatunkami roślin ogrodniczych? Jak zwabić organizmy pożyteczne i które kwiaty najchętniej odwiedzają dzikie pszczoły?
Poznali także podstawy planowania i projektowania ogrodu z propozycją doboru bylin i sezonowych roślin kwitnących. Na wniosek słuchaczy omówiony został także temat żelaznych zasad w domowej uprawie storczyków.
Wszyscy uczestnicy wyrazili potrzebę organizacji podobnych szkoleń i chęć uczestnictwa w cyklu „Spotkań z Ogrodem” również w przyszłym roku.
Anna Ewa Michowska
Instruktor ds. ogrodnictwa, OZ Lublin