W dniu 27 lutego 2018 r. w Domu Kultury LSM w Lublinie zgodnie z przyjętym przez Prezydium OZ PZD w Lublinie na 2018 rok harmonogramem narad szkoleniowych przed walnymi zebraniami sprawozdawczymi w ROD odbyło się ostatnie z tego cyklu szkolenie. Uczestnikami byli członkowie ogrodowych organów statutowych oraz księgowe ogrodów miejskich i podmiejskich rejonu lubelskiego.
Prezes Okręgu PZD w Lublinie rozpoczynając szkolenie poinformował zebranych o bieżących sprawach, którymi żyje Związek oraz przedstawił aktualne wiadomości nt. istniejącej sytuacji wokół ogrodów. Podkreślił, że dzięki skutecznym działaniom podejmowanym przez struktury stowarzyszenia ogrodowego Polski Związek Działkowców prawa działkowców i ogrodów są zabezpieczone.Dobrze układająca się współpraca Miasta Lublin z Polskim Związkiem Działkowców jest gwarantem, że lubelskie ogrody działkowe będą się rozwijały, a tym samym będą dobrze służyły mieszkańcom naszego miasta. Prezydent Miasta Lublin podczas spotkań z przedstawicielami środowiska działkowego wRatuszu Miasta zawsze wykazuje zrozumienie dla problemów działkowych i chęć pomocy w ich rozwiązaniu. Natomiast atmosfera podczas takich spotkań jest wyjątkowo życzliwa dla działaczy PZD i zgłaszanych przez nich spraw.
Wiodącym tematem narady była kampania sprawozdawcza w ROD. Szczegółowo omówiono zagadnienia związane z prawidłowym zwołaniem, przygotowaniem i przeprowadzeniem walnych zebrań w ogrodach. Uwagę zwrócono na obowiązki komisji rewizyjnej ROD przed walnym zebraniem oraz na obowiązki jakie ciążą na zarządzie ROD po walnym zebraniu.
Kolejnym omówionym tematem były zmieniające się w roku 2018 przepisy prawa powszechnie obowiązującego, które mają bezpośrednie odniesienie do ogrodnictwa działkowego m.in. Prawo wodne, Ustawa o ochronie danych osobowych oraz zmieniające się przepisy prawa związkowego tj. nowelizacja statutu PZD i uchwały w sprawie odznaczeń związkowych.
Druga część szkolenia poświęcona była zagadnieniom z zakresu działalności oświatowej i ogrodniczej, sprawom terenowo – prawnym oraz sprawom finansowym. Tworzenie ośrodków finansowo-księgowych i wdrażanie programu DGCS PZD System w okręgu szczególnie zainteresował aktyw ogrodowy.
Po omówieniu poszczególnych punktów szkolenia przez pracowników merytorycznych biura Okręgu PZD w Lublinie uczestnicy rozpoczęli dyskusję. W dyskusji uczestnicy szkolenia odnieśli się do opracowywanego „Programu rozwoju ROD”. Zgodnie przyznano, że program w naszym okręgu będzie realizowany w zakresie unowocześniania i modernizacji infrastruktury ogrodowej oraz budowie altan działkowych na potrzeby zarządów i działkowców. Nieustannie poruszanym w dyskusji tematem są opłaty za wywóz śmieci z terenów ROD. Z zadowoleniem została przyjęta informacja, że w resorcie środowiska o rozpoczęciu prac nad zmianą przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w zakresie gospodarowania odpadami na terenie ROD.
Na pytania kierowane do osób referujących tematy zainteresowani otrzymali wyczerpujące odpowiedzi, szczególnie jeżeli dotyczyły walnych zebrań sprawozdawczych.
Magdalena Wójcicka
Dyrektor Biura Okręgu PZD w Lublinie