Głównym założeniem działalności oświatowej PZD jest popularyzacja wiedzy z zakresu ogrodnictwa, modernizacji i zagospodarowania ogrodów.
Polski Związek Działkowców jest jedną z niewielu organizacji w Polsce, która obejmuje tak liczną grupę odbiorców - bowiem z ogrodnictwem działkowym związane jest ponad 1 milion osób. Dlatego dobra oferta szkoleniowa i wydawnicza jest kluczem do upowszechniania rzetelnej wiedzy i stanowi tak istotną w obecnych realiach bazę informacyjną.
Komu i w jaki sposób służy Polski Związek Działkowców?
Zakres działalności oświatowej obejmuje wszystkie jednostki Stowarzyszenia ogrodowego rozpoczynając od Krajowej Rady poprzez okręgi współpracujące z ośrodkami szkoleniowymi w delegaturach lub rejonach, rodzinne ogrody działkowe i wreszcie ostatecznych odbiorców wspólnych działań – działkowców. Oprócz instruktorów i członków działających w strukturach PZD, działalność oświatowa Stowarzyszenia skierowana jest również do osób i organizacji niezwiązanych z ogrodnictwem działkowym, a zajmujących się tą dziedziną amatorsko.
Popularyzacja zagadnień dotyczących ogrodnictwa działkowego wśród nie-działkowców, ma przede wszystkim na celu kreowanie pozytywnego wizerunku stowarzyszenia oraz nawiązywanie i utrwalanie relacji z instytucjami oświatowymi, organizacjami pożytku publicznego, a także zaznaczenia swojej obecności w środowisku lokalnym.
Do upowszechniana wiedzy wykorzystywane są różne środki przekazu, począwszy od otwartych szkoleń i porad prowadzonych w okręgach i na terenie rodzinnych ogrodów działkowych, poprzez broszury informacyjne, publikacje PZD i Wydawnictwa „działkowiec”oraz strony internetowe Polskiego Związku Działkowców.
Gdzie szukać rzetelnej wiedzy?
Polski Związek Działkowców dysponuje bogatą bazą portali informacyjnych, na których systematycznie aktualizowane są artykuły zlokalizowane w zakładkach „porady ogrodnicze”. Wszystkie opracowania przygotowywane są przez specjalistów z wykształceniem kierunkowym w tej dziedzinie. Dodatkową zaletą jest fakt, że omawiane tematy przedstawione są przystępny sposób, a doradztwo promowane w Stowarzyszeniu i Wydawnictwie „działkowiec” jest trafne i dostosowane do realiów polskich ogrodów i warunków klimatyczno-glebowych naszego kraju. Dla osób preferujących tradycyjny sposób komunikacji przypominamy, że warto korzystać także z doradztwa dostępnego pod numerami telefonów poszczególnych okręgów PZD.
Białystok (85) 732 22 58; Gdańsk (58) 341 75 25; Katowice (32) 255 40 85; Kielce (41) 342 36 69; Kraków (12) 638 23 95; Lublin (81) 532 24 35;
Łódź (42) 655 94 54; Olsztyn (89) 527 55 12; Opole (77) 454 28 52;
Poznań (61) 823 61 71; Rzeszów (17) 854 35 52; Szczecin (91) 433 80 59; Wałbrzych (74) 840 05 53; Warszawa (22) 836 51 48; Wrocław (71) 354 41 60; Zielona Góra (68) 452 57 67.
W Internecie pewne źródło wiedzy stanowią również publikacje instytucji naukowych, Ośrodków Doradztwa Rolniczego, Stacji Chemiczno-Rolniczych oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
üNa stronach internetowych ODR-ów w zakładce „porady/produkcja ogrodnicza” można znaleźć wiele tematów istotnych nie tylko dla rolników, ale również dla ogrodnictwa amatorskiego oraz upraw ekologicznych.
üStacje Chemiczno-Rolnicze publikują głównie opracowania na temat oceny stanu gleby i podłoży, ale można dowiedzieć się również w jaki sposób prawidłowo pobrać próby glebowe i kiedy oraz jakie badania gleby warto wykonać.
üPIORiN przoduje w informowaniu na temat sygnalizacji pojawienia się poszczególnych agrofagów. Dlatego wybierając zakładkę „sygnalizacja” i określając na mapce lokalizację swojego ogrodu, można w szybki i trafny sposób wyznaczyć optymalny termin wykonania zabiegów związanych ochroną roślin.
W dobie Internetu, który zalewa fala informacji na tematy ogrodnicze, należy pamiętać o tym, że nie zawsze ich źródło jest pewne. Dlatego zachęcamy wszystkich miłośników ogrodnictwa do korzystania z dobrych źródeł sprawdzonej i rzetelnej wiedzy.
Anna Ewa Michowska,
Instruktor ds. ogrodnictwa Okręgu w Lublinie