W centrum uwagi działalności prospołecznej ROD już od dużego czasu znajdują się dzieci i młodzież szkolna, która do niedawna chętnie bierała udział w organizowanych specjalnie dla nich wydarzeniach o charakterze edukacyjnym oraz festynach i zabawach integracyjnych. W tym zakresie przodują ogrody „Piotruś” w Styrzyńcu, „Drzewiarz”, „Malwa” i „Pod Lasem” w Białej Podlaskiej, „Plon” w Puławach, „Kolejarz” i „Plon” w Chełmie, „Przyszłość”w Tomaszowie Lubelskim, im. Obrońców Westerplatte w Świdniku oraz ROD im. I. Kosmowskiej w Lublinie.
Zarządy ROD udostępniają w tym celu infrastrukturę na terenach ogólnych ogrodów, otwierają ścieżki edukacyjne, prowadzą inwestycje związane z budową i modernizacją placów zabaw oraz siłowni zewnętrznych.
Lokalne żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe chętnie korzystają ze stworzonych przez działkowców możliwości poznawania ogrodowych nasadzeń oraz prowadzenia własnych grządek. Podczas zielonych lekcji na łonie natury przedszkolaki i uczniowie z Białej Podlaskiej, Styrzyńca, Chełma i Lublina poznają wartość przyrody ożywionej i obserwują jak zmienia się w ciągu roku świat roślin i ogrodowej fauny.
Współpraca obejmuje m.in. następujące placówki edukacyjne:
- Przedszkole Samorządowe nr 11 w Białej Podlaskiej;
- Przedszkole Samorządowe nr 14 w Białej Podlaskiej;
- Przedszkole Samorządowe nr 16 w Białej Podlaskiej;
- Przedszkole Samorządowe nr 17 w Białej Podlaskiej;
- Szkoły Podstawowe nr 1, 2 i 5 w Białej Podlaskiej
- Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła Bez Barier” w Białej Podlaskiej;
- Przedszkole Miejskie nr 11 w Chełmie;
- Przedszkole Miejskie nr 15 w Chełmie;
- Niepubliczny Żłobek Integracyjny „Jacuś” W Chełmie;
- Szkoła Podstawowa nr 5 w Lublinie.
Podziękowania przedszkoli dla ROD „Kolejarz” i "Plon" w Chełmie
Rodzinne ogrody działkowe wspierają również różne akcje charytatywne np. poprzez przekazywanie zebranych – owoców i warzyw Państwowemu Domu Dziecka w Komarnie czy jadłodajni im. Św. Alberta w Lublinie. Promują również różne akcje edukacyjno-charytatywne np. w ROD „Malwa” inicjatywa przedszkolaków na rzecz dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a (DMD). Celem takich akcji jest edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na to, że żyją wśród nas osoby z różnymi dysfunkcjami. To także okazja do prezentacji terapeutycznych właściwości ogrodów oraz znaczenia pracy na działce dla poprawy zdrowia to także najlepsza forma integracji dla dzieci i osób niepełnosprawnych.
Dzień Dziecka w ROD „Malwa” w Białej Podlaskiej
Konkurs plastyczny w ramach Święta „Pieczonego Ziemniaka”
w ROD „Pod Lasem” w Białej Podlaskiej
Z działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych spotykamy się również w ROD „Nasza Zdobycz” w Lublinie. Zarząd ogrodu udostępnia przestrzeń dla Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni Niewidomychim. M. Sękowskiego w Lublinie tworząc miejsce rehabilitacji społecznej, zawodowej i życia codziennego dla osób dorosłych z różnymi niepełnosprawnościami. W ramach tej działalności podopieczni wykonują prace na zajęciach ogrodniczych oraz rękodzielnictwie, która stanowi dla nich formę rehabilitacji. Korzystając z terenów ogólnych oraz infrastruktury ogrodowej prowadzone są zajęcia z uprawy warzyw i ogrodów ziołowych oraz zakładania łąk kwietnych.
Na terenie ogólnym ROD „Piotruś” w Styrzyńcu we współpracy z gminą zorganizowano otwartą ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą z tablicami opisującymi trzy różne środowiska: leśne, wodne i polne. Udostępnioną przestrzeń systematycznie odwiedzają uczniowie ze szkół podstawowych nr:1, 2, 5, 9 w Białej Podlaskiej oraz grupy z przedszkoli publicznych nr 16 i 17 w Białej Podlaskiej, które obserwują naturalny świat roślin - różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne oraz bytujące tam zwierzęta.
Przewodnikiem – wskazówkami do spacerów po ścieżce edukacyjno-przyrodniczej jest tablica informacyjna z numerami tablic, z których można przeczytać o zwierzętach leśnych, wodnych, polnych i pięknych ptakach, które są pod ochroną.
Wizerunek rodzinnych ogrodów działkowych, kojarzonych dotąd sezonową działalnością o charakterze ogrodniczym, coraz bardziej się zmienia. Tętniące życiem działki są pożądanym przez mieszkańców miejscem tworzącym przestrzeń do spotkań, łączącym we wspólnotę osoby często z różnych środowisk.
„Wychodzenie poza ramy ogrodu” coraz mocniej przybiera na znaczeniu. Inicjatywy łączące ogrodnictwo działkowe z działalnością edukacyjną oraz integrującą środowisko działkowców ze społecznością lokalną są mocnym akcentem wtapiającym ogrody działkowe w życie miasta.
Obostrzenia związane z okresem pandemii w znacznym stopniu ograniczyły możliwość integracji społeczności lokalnych z działkowcami. Mamy jednak nadzieję, że normalność niedługo powróci również do rodzinnych ogrodów działkowych.
Dr inż. Anna Ewa Michowska