Nadchodzą wakacje i mamy coraz więcej okazji do wypoczynku na działce. Łączmy przy tym przyjemne z pożytecznym i nie zapominajmy o pielęgnacji roślin, które teraz intensywnie rosną i wymagają naszej uwagi. W najnowszym, lipcowym wydaniu „działkowca” znaleźć można wiele praktycznych porad na temat najważniejszych zabiegów do wykonania u progu lata. Będą najnowsze trendy w ogrodowej modzie. Nie zabraknie też inspiracji związanych np. z wyborem najlepszych roślin do uprawy, oryginalnymi kompozycjami czy elementami małej architektury na działce. Będą artykuły o zdrowym odżywianiu i ekologii oraz wiele innych, aktualnych tematów! Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:
â— Pnące róże to królowe ogrodów w swojej najbardziej spektakularnej formie. Zawsze zwrócą uwagę i będą stanowiły ozdobę każdej działki. Polecamy najcenniejsze odmiany, doradzamy też jak je komponować, pielęgnować, ciąć, prowadzić w zależności od charakteru wzrostu dwóch podstawowych grup „climbers” i „ramblers”!
â— Wśród roślin jednorocznych znaleźć można gatunki szybko rosnące, osiągające znaczne rozmiary. Warto je poznać bliżej! Doradzamy też jak najlepiej je wykorzystać i w jakim miejscu działki będą się dobrze prezentować!
â— Roślinne obwódki to wyjątkowo atrakcyjne elementy ogrodowej architektury. Warto nimi otaczać rabaty kwiatowe, bardzo ładnie podkreślają też linie ścieżek oraz detale architektoniczne. Jakie rośliny wybrać aby uzyskać bajecznie kolorowy efekt?
â— Wbrew pozorom, wapiennych czyli zasadowych gleb nie jest na działkach tak mało! Polecamy najlepsze byliny, które dobrze sprawdzą się w takich miejscach w podłożu wilgotnym, suchym, w słońcu oraz w cieniu.
â— Do niedawna kojarzone tylko z kwiatami ciętymi, gerbery zyskują obecnie nowe zastosowanie – jako rośliny do uprawy w gruncie. Najnowsze odmiany, przeznaczone jako sezonowe rośliny rabatowe, wytrzymują niekorzystne warunki atmosferyczne oraz spadki temperatury nawet do -5°C!
â— Kompostownik jest miejscem na działce, które zwykle chcielibyśmy ukryć. Jest na to wiele sposobów – począwszy od dobrej lokalizacji, po roślinne aranżacje maskujące oraz elementy małej architektury!
â— Poznajcie najnowsze trendy w sztuce ogrodowej prezentowane na Chelsea Flower Show 2014! Ta londyńska wystawa co roku gromadzi rzesze amatorów i profesjonalistów i stanowi inspirację dla miłośników ogrodów z całej Europy!
â— Łwir na działce może być wykorzystany w przeróżny sposób – na ścieżkach, w ogródku skalnym, do ściółkowania, do okrywania miejsc, w których trudno rosną rośliny. A ogromny wybór kolorów, wielkości i przeznaczenia pozwala niewielkim kosztem tworzyć ciekawe kompozycje!
â— Co warto posadzić na balkonie aby szybko uzyskać pachnący efekt? Jak dobierać i komponować rośliny w zależności od warunków otoczenia?
â— Nowe działkowe prawo pozwoliło na rozbudowę altan w ogrodach miejskich do 35 m2. Prezentujemy kilka przykładów przedstawiających koncepcje rozbudowy istniejących altan w miastach!
â— Poznajcie najlepsze letnie odmiany jabłek! Mają wyjątkowy smak i aromat, a poza tym dojrzewają w okresie, gdy nie ma zbyt dużej owocowej konkurencji. Warto je mieć!
â— Jak zapewnić roślinom odpowiednie nawadnianie podczas naszej nieobecności? Polecamy kilka sposobów od najprostszych kroplowników samosterujących po automatyczne konewki z programatorami!
â— Wydawałoby się, że skoszenie trawnika to nic trudnego. Jednak gdy trzeba kosić, rodzą się pytania dotyczące np. częstotliwości i wysokości koszenia w zależności od rodzaju trawy, nawożenia, nawadniania…
â— Jak samemu zrobić mostek nad oczkiem wodnym? Z nami nie będzie z tym problemu! Technikę wykonania prezentujemy „krok po kroku” wraz z rysunkami instruktażowymi!
â— Istnieje wiele gatunków roślin odstraszających komary. Które z nich najlepiej wybrać i jak komponować aby stanowiły skuteczną osłonę przed tymi uciążliwymi owadami?
Ostatnio coraz bardziej modne staje się stosowanie w kuchni roślin dziko rosnących. Warto się z nimi zapoznać, aby korzystać w pełni z dobrodziejstw natury!
â— Czym skusić szkodnika? Istnieją substancje, których używa się do wabienia szkodników np. w pułapkach lepowych. Łatwiej wtedy ocenić ich ilość a nawet ograniczyć liczebność! Jak je stosować na działce?
Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w lipcowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!
My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!