Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Czy kompost wystarczy?

Do najważniejszych zasad utworzenia dobrego kompostu należy bogaty dobór materiałów organicznych: pochodzące z działki części roślin, odpadki kuchenne, (niezadrukowany) papier, ziemia ogrodowa (torf), nawozy organiczne wnoszące azot np. obornik, kurzak lub (oraz) niewielkie ilości nawozów mineralnych.

Właściwie usytuowana, dobrze skomponowana i ułożona pryzma kompostowa jest w stanie zabezpieczyć ilość składników pokarmowych niezbędną do prawidłowego wzrostu i plonowania większości gatunków roślin uprawianych na działce. Jednak rośliny o specyficznych wymaganiach np. kwasolubne różaneczniki, azalie, borówki amerykańskie, żurawina wymagają innego nawożenia niż pozostałe rośliny z działki. Dla tych nasadzeń można przygotować kompost o niskim pH, modyfikując skład np. poprzez dodatek igliwia. Duże wygania co do składników wprowadzanych do gleby mają uprawy pod osłonami, gdzie przez wiele lat na tym samym miejscu sadzi się rośliny o podobnych, dużych wymaganiach pokarmowych.

Należy pamiętać, że materiał przeznaczony do wytworzenia kompostu jest pozyskiwany głównie z części roślin oraz odpadków organicznych owoców i warzyw, które rosły, wytworzyły masę i wydały plony w obrębie tego samego ogrodu. Rośliny te czerpiąc składniki pokarmowe z gleby, nie wnoszą „z zewnątrz” istotnej ilości biopierwiastków. Dlatego aby uzupełnić utracone z gleby (zabrane z plonem) związki, należy wzbogacać pryzmę w dodatkowe składniki pokarmowe dostarczone wraz z innym nawozem organicznym lub mineralnym.

Substancje pokarmowe zawarte w pryzmie kompostowej ulegają powolnym przemianom w procesach humifikacji i mineralizacji, dlatego podczas stosowania samego kompostu nie występuje ryzyko przenawożenia, ani strat pierwiastków dla roślin w postaci ich wymycia lub uwstecznienia.

Anna Ewa Michowska, OZ Lublin