Środki ochrony roślin, nawozy mineralne i generalnie wszystkie preparaty chemiczne należy stosować wyłącznie w okresie przydatności do użycia przewidzianej przez producenta oraz przechowywać w warunkach przez niego zalecanych. Przed ich wyrzuceniem należy zapoznać się z etykietą środka chemicznego. Jeżeli znajduje się na niej chociaż jeden z poniższych piktogramów:
-opakowanie po takim środku należy bezwzględnie potraktować jako „odpad niebezpieczny” i wyrzucić do specjalnie oznaczonych pojemników lub oddać (nieodpłatnie) doGminnego Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych(GPZON).
W Lublinie zbiórkę odpadów niebezpiecznych prowadzi się w następujących lokalizacjach:
Lokalizacja (osiedle – ulica) |
Firma obsługująca pojemniki - SUEZ Wschód Sp. z o.o. |
|
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 2018 poz.1454) każda gmina odpowiada za odbiór, transport i przetwarzanie odpadów w tym właśnie odpadów niebezpiecznych.
Puste opakowania po nawozach czy innych środkach chemicznych można bez konieczności okazywania paragonu oddać do sklepu, który uczestniczy w Systemie Zbiórki Opakowań – System PSOR. Listę punktów odbioru opakowań po środkach niebezpiecznych można znaleźć na stronie internetowej: http://systempsor.pl/punkty-odbioru/. Sklepy prowadzące sprzedaż środków ochrony roślin, mają obowiązek przyjąć zużyte opakowania.
Anna Ewa Michowska
instruktor ds. ogrodniczych Okręg w Lublinie