Klimat się zmienia. Z roku na rok zwiększa się częstotliwość anomalii pogodowych. Tej zimy w wielu miejscach kraju praktycznie nie było pokrywy śnieżnej, a wiosenna, słoneczna i bezchmurna aura zapowiada poważny problem z suszą.
Sumy opadów w marcu były blisko 40% niższe w stosunku do średnich wieloletnich. Średnia obszarowa wartość opadu wyniosła 26,4 mm, a norma dla marca to 39,7 mm. Tak mała ilość deszczu nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania na wodę nawet w początkowym okresie wegetacji. Te trudne warunki wilgotnościowe i termiczne z dużym prawdopodobieństwem odbiją się na wysokości cen produktów w sektorze rolniczym. Dlatego nie zważając na przeciwności, warto podjąć wyzwanie i prowadzić własne uprawy. Rozważnie gospodarując wodą można uzyskać zdrowe i obfite plony.
Złote zasady korzystania z wody w ogrodzie
1.Podlewaj oszczędnie
Woda, która jest niezbędna do życia ludzi, roślin i zwierząt, w obecnych okolicznościach powinna być wydatkowania z dużą rozwagą.W ubiegłym roku w różnych rejonach kraju, występowały ograniczenia w dostępie do wody. Dlatego należy racjonalnie nią gospodarować, również na terenie rodzinnych ogrodów działkowych.
(...) Cały artykuł można będzie przeczytać w najbliższym numerze „działkowca”.
Zachęcam do lektury.
Anna Ewa Michowska