Przeskocz do treści Przeskocz do menu

„Hotel dla dzikich zapylaczy” w Lublinie

Pod patronatem Fundacji Greenpeace, w ramach akcji pn. „Adoptuj pszczołę”, 18 czerwca br. w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Kalina” przy ul. Zawilcowej w Lublinie, został postawiony „hotel dla pszczół”. Obiekt jest wyposażony w naturalne materiały dające schronienie owadom zapylającym. W pustych łodygach trzciny umieszczono larwy nożycówki (Chelostoma) pszczoły samotnicy, która przywiązuję się do miejsc gnieżdżenia i dobrze znosi surowe zimy, co daje dużą szansę na przetrwanie populacji.

Pomysłodawcą i fundatorem „hoteli dla pszczół” jest Fundacja Greenpeace której, jednym z wiodących działań jest ochrona pszczół i innych dzikich zapylaczy. W ramach akcji zaplanowano rozlokowanie 100 obiektów dla owadów zapylających na terenie kilkunastu miast w całej Polsce. Fundacja poszukując opiekunów dla hoteli, podjęła współpracę z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Polskiego Związku Działkowców, zrzeszającym większość rodzinnych ogrodów działkowych w naszym kraju.

Teren ogrodów działkowych w dużych aglomeracjach jest jednym z nielicznych miejsc o tak dużej bioróżnorodności. Bogactwo gatunków i barw roślin znajdujących się na niewielkiej przestrzeni jest doskonałym źródłem pożytku dla pszczół oraz innych owadów zapylających o niewielkim zasięgu oblotu (w promieniu ok. 300 m). Pożytek jest obopólny ze względu na stale malejące populacje dzikich zapylaczy, które mają istotny wpływ na wysokość i jakość plonów (stały dostęp do nektaru zwiększa szansę przeżycia owadów, a ich „praca” umożliwia lub poprawia efekt zapylenia).

Szeroko zakrojona akcja mająca na celu ochronę pszczół spotkała się z ogromnym zainteresowaniem wśród działkowców. Wiele lubelskich ogrodów zgłosiło chęć uczestnictwa w projekcie niestety oczywistych względów nie było możliwości zrefundowania „hoteli” dla wszystkich zainteresowanych.

Część działkowców zainspirowana akcją wykorzystała wiedzę przekazywaną na szkoleniach ogrodniczych na temat budowy schronienia dla owadów pożytecznych organizowanych w lubelskim okręgu Polskiego Związku Działkowców i samodzielnie wykonała mini-domki dla dzikich zapylaczy. Inni, bardziej wygodni miłośnicy przyrody zamówili gotowe „hotele”.

Informacje na temat samodzielnej budowy „hotelu dla pszczół i dzikich zapylaczy” można uzyskać na stronie Fundacji Greenpeace. Porady dotyczące opieki nad tym urządzeniem są aktualnie w opracowaniu i zostaną w najbliższym czasie opublikowane na stronie Fundacji  www.greenpeace.org/poland/pl/

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi możliwości zakupu „hoteli dla pszczół” oraz „wkładu” czyli kokonów owadów zapylających, poniżej podaję kontakt:

„Hotele dla pszczół” buduje Zakład Aktywizacji Zawodowej w Nowej Sarzynie tel. 17 240 10 41

Kokony dzikiej pszczoły samotnicy – murarki ogrodowej (Osmia rufa L.) oferuje dr Dariusz Teper tel. 608 466 908. Zamówienia należy składać w styczniu.

Dr inż. A. E. Michowska