Przeskocz do treści Przeskocz do menu

PZD Lublin

Artykuły

  • Niechemiczne metody zwalczania chwastów

    Syntetyczne środki ochrony roślin nie są obojętne dla środowiska. Propagowanie niechemicznych sposobów ograniczenia zachwaszczenia wiąże się z troską o środowisko oraz zdrowie konsumentów. Herbicydy doglebowe stosowane w uprawach produkcyjnych mają różne okresy zalegania w glebie. Również herbicydy systemiczne, którymi opryskuje się rośliny, po zetknięciu z glebą nie od razu ulegają biodegradacji. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się niechemiczne metody zwalczania chwastów.

    Czytaj więcej

  • Projekt nowelizacji ustawy "śmieciowej" jest już w Sejmie

     

    Zgodnie z informacjami na stronie internetowej www.rcl.pl oraz www.sejm.gov.plprojekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw został przekazany do Sejmu RP. Odbyło się już jego pierwsze czytanie i został skierowany do dalszych prac, do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

    Czytaj więcej

  • Walne zebrania w ROD – jak należy pozyskiwać informacje o zaszczepionych członkach ROD?

    W związku z tym, że informacje o szczepieniu jako dane dotyczące zdrowia są danymi wrażliwymi i podlegają szczególnej ochronie prawnej w przepisach RODO, w dniu 23.06.2021 r. na stronie internetowej Urzędu Ochrony Danych Osobowych pojawiła się informacja pn. „Wyłączenia zaszczepionych z limitu osób na imprezach” dotycząca tego, w jaki sposób można przetwarzać dane o tym, że dana osoba jest zaszczepiona, aby nie naruszyć przepisów RODO.

    Czytaj więcej

  • Stanowisko Krajowego Zarządu PZD z dnia 22 czerwca 2021 w sprawie wypełniania w 2021r. mandatu przez

     

    W związku zapytaniami kierowanymi do KZ PZD przez niektóre OZ PZD, w przedmiocie dalszego funkcjonowania konferencji delegatów ROD powołanych w 2020r. w związku z interpretacją Statutu PZD zawartą w uchwale nr 3/IV/2020 KR PZD z dnia 25 czerwca 2020 r., KZ PZD informuje jak niżej. W świetle wykładni Statutu PZD przyjętej w w/w uchwale, konferencja delegatów ROD, powołana w 2020r. w związku z przyjętą przez KR PZD interpretacją przepisów,funkcjonujena zasadach określonych dla tego organu w Statucie PZD.

    Czytaj więcej

  • Informacja dla organów ROD i działkowców w sprawie aktualnych i projektowanych zasad gospodarowania

     

    W dniu 6 września 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która zmieniła system wywozu śmieci z nieruchomości m.in. niezamieszkanych, w tym ROD. Jednocześnie zobowiązała rady miast i gmin do dostosowania swoich przepisów miejscowych do nowych regulacji prawnych wynikających z ww. ustawy, najpóźniej z dniem 31 grudnia 2020 r.

    Czytaj więcej

  • APEL Krajowego Zarządu PZD z dnia 22 czerwca 2021 r. do organów ROD i działkowców w sprawie projektu

     

    W chwili obecnej panuje trudna sytuacja związana z gospodarowaniem odpadami komunalnymi. Aktualne zasady związane z wywozem śmieci z terenów ROD powodują wiele problemów, zwłaszcza generują wysokie opłaty za wywóz odpadów. Projektowane zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach mogą jeszcze pogorszyć sytuację „śmieciową” w ROD. W szczególności, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada kolejną podwyżkę maksymalnych stawek opłat za śmieci z 61,40 zł na 457,36 zł za pojemnik 1100 litrów (w 2021 r.)

    Czytaj więcej

  • Warsztaty w ROD "Róża" w Lublinie pn.: "Owady pożyteczne – dlaczego i jak należy je chronić"

    Rodzinne Ogrody Działkowe są azylem i ostoją dla różnorodnych zwierząt, w tym pożytecznych owadów, które nie przetrwałyby w betonowym mieście – wiedzą to już nawet dzieci i młodzież, które w ramach zajęć mogą korzystać przyjaznej przestrzeni pobliskich ogrodów.

    Czytaj więcej

  • Warsztaty w ROD "Róża" w Lublinie pn.: "Owady pożyteczne – dlaczego i jak należy je chronić"

    Rodzinne Ogrody Działkowe są azylem i ostoją dla różnorodnych zwierząt, w tym pożytecznych owadów, które nie przetrwałyby w betonowym mieście – wiedzą to już nawet dzieci i młodzież, które w ramach zajęć mogą korzystać przyjaznej przestrzeni pobliskich ogrodów.

    Czytaj więcej

  • Lipcowy numer "Mojego Ogródka" dostępny na rynku od 18 czerwca!

     

    W lipcowym wakacyjnym numerze „Mojego Ogródka” nie mogło zabraknąć bardzo praktycznego artykułu – Ogrodnicze rady na upał! Warto więc poznać sposoby jak pomóc naszym działkowym nasadzeniem, aby tegoroczna, wysoka, letnia temperatura nie była dla nich zabójcza. W bieżącym wydaniu miesięcznika poruszamy też bardzo ważny aspekt – Problemy w uprawie pod osłonami. Nie ma co odkładać tego na później, już teraz skorzystaj z naszych rad opisanych w artykule. A dla tych, co planują urlop na działce polecamy dodatek specjalny „Mojego Ogródka” – Oczko wodne, budujemy i pielęgnujemy. Dzięki praktycznym wskazówkom zawartym w artykule, dowiecie się jak je prawidłowo wykonać i gdzie je najlepiej zlokalizować. Dodatkowa informacja o roślinach wodnych, wsparta przekrojami oczka wodnego da całościową wiedzę do stworzenia takiej przyjemnej, relaksującej minisadzawki na działce.

    Czytaj więcej

  • Wznowienie szkoleń z programu komputerowego DGCS PZD System w Okręgu PZD w Lublinie

    W dniu 15 czerwca 2021 r. w Biurze Okręgu Polskiego Związku Działkowców w Lublinie odbyło się pierwsze po długiej przerwie spowodowanej ogłoszonym w naszym kraju stanem epidemii COVID-19 szkolenie z zakresu obsługi programu DGCS PZD System. Ze względu na obowiązujący reżim sanitarny szkolenia będą prowadzone w nielicznych grupach.

    Czytaj więcej

Wyszukaj ROD

Wyszukaj ROD

Chcesz nawiązać kontakt Z ROD w swojej okolicy? Przejdź na stronę, na której prezentujemy podstawowe informacje i dane kontaktowe.

Wyszukaj

Ogródek 1/2024

Ogródek 1/2024

W najnowszym numerze Ogródka znajdziesz ciekawe artykuły o trendach na wiosnę 2024. Może zainspirują Cię do zmian w Twoim ogrodzie.

Zobacz