Maj to czas kiedy możemy nie wychodzić z działki, bo wszystko chcemy zrobićjuż, natychmiast. Z „Moim Ogródkiem” rozsądnie rozplanujesz pracę i zajdziesz jeszcze czas dla siebie!
Maj to czas kiedy możemy nie wychodzić z działki, bo wszystko chcemy zrobićjuż, natychmiast. Z „Moim Ogródkiem” rozsądnie rozplanujesz pracę i zajdziesz jeszcze czas dla siebie!
W najnowszym przeglądzie prasy polecamy uwadze: Gazeta Wyborcza pisze o regulacjach dotyczących budowy altan w ROD; Gazeta Lubuska opisuje pomysły działkowców na kreatywne ogrodnictwo; Polska - Dziennik Łódzki informuje o stanowczym sprzeciwie działkowców z łódzkiego ROD "Wiarus" wobec budowy schroniska dla psów w sąsiedztwie ich ogrodu.
Budżet obywatelski, zwany również partycypacyjnym to proces, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych w mieście. W wielu polskich miastach trwa już nabór wniosków do kolejnych edycji tego programu. To szansa także dla działkowców i ogrodów działkowych na poprawę najbliższego otoczenia oraz ważne dla ich rozwoju inwestycje.
Ich liczne pojawienie się w niektórych województwach (np. mazowieckim, łódzkim) można nazwać już plagą. Kleszcze mogą przenosić groźną bakterię wywołująca boreliozę – chorobę, która może „pustoszyć” organizm nawet wiele lat, zanim zostanie prawidłowo zdiagnozowana. Warto wiedzieć, jak ustrzec się przed kleszczami.
W całej Polsce jest ponad milion działkowców, którzy użytkują swoje działki zgodnie z przeznaczeniem i zasadami współżycia społecznego. Niestety wśród nich znalazła się niewielka grupa, która nie szanuje zapisów prawa i wbrew nim postanowiła wybudować na terenie ogrodu ponadnormatywne altany i w nich mieszkać. Oczywiście dzieje się to z olbrzymią szkodą dla całej społeczności działkowców.
W dzisiejszym (15 kwietnia br.) wydaniu programu Poranek z Panoramą gościła dr inż. Anna Ewa Michowska, instruktor ds. ogrodnictwa Okręgu PZD w Lublinie.
Od godziny 7.00 Pani doktor pełniła dyżur telefoniczny odpowiadając na pytania widzów, następnie uczestniczyła w rozmowie na temat wiosennych prac w ogrodzie, zachęcając do korzystania z działek w rodzinnych ogrodach działkowych oraz aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Zaprosiła również widzów do korzystania z ogrodniczych porad telefonicznych w każdą środę pod numerem biura Okręgu PZD w Lublinie.
Posłanka Krystyna Sibińska skierowała list do Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego w sprawie swojej interpelacji. Niniejszy list oraz odpowiedź na niego Prezesa PZD zamieszczamy w załączeniu.
LIST POSŁANKI KRYSTYNY SIBIŃSKIEJ
Rozpoczyna się nabór uzupełniający wniosków o udzielenie dofinansowania na pokrycie kosztów związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest zlokalizowanych na dachach oraz posesjach.
Nabór odbędzie się w dniach 18-29.04.2016 r.
Możliwość uzyskania dofinansowania mają również działkowcy.
Wiosna to okres walnych zebrań, a więc czas na podejmowanie decyzji dotyczących funkcjonowania ogrodu, w tym również decydowania o inwestycjach w ROD. Jest to zatem najlepszy moment, żeby rozejrzeć się co można we własnym ogrodzie zrobić, co ulepszyć, zmodernizować i zainspirować zarząd, aby przygotował odpowiednie projekty na walne zebranie.
Problem z ponadnormatywnymi altanami i zamieszkiwaniem w ROD nie pojawił się ani dziś ani wczoraj. Nieustająco padają pytania: jak i kto dopuścił do takiego stanu rzeczy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy przypadek takiego ogrodu to osobna historia. W okręgu toruńskim jest kilka ogrodów, w których problem ten występuje, a jednak ich historia jest całkowicie odmienna. Tu nie chodzi wyłącznie o bezdomność czy biedę, jak próbuje się to udowadniać w mediach. Problem zamieszkiwania to swego rodzaju węzeł gordyjski, a jego rozwiązanie jest wyjątkowo problematyczne.
Chcesz nawiązać kontakt Z ROD w swojej okolicy? Przejdź na stronę, na której prezentujemy podstawowe informacje i dane kontaktowe.
W najnowszym numerze Ogródka znajdziesz ciekawe artykuły o trendach na wiosnę 2024. Może zainspirują Cię do zmian w Twoim ogrodzie.