Przeskocz do treści Przeskocz do menu

PZD Lublin

Artykuły

  • Informator Działkowca

    W tym tygodniu do ROD w całej Polsce oraz okręgowych zarządów PZD trafi majowy numer Informatora Działkowca. Wśród najważniejszych informacji m. in.:  projekt tzw. specustawy mieszkaniowej zagrożeniem dla ROD i działkowców; nowe prawo wodne; dlaczego warto uczestniczyć w walnym zebraniu, dokumenty z jakimi członek ROD ma prawo zapoznać się przed walnym zebraniem, Otwarty Program Rozwoju ROD, opieka nad działką podczas nieobecności działkowca, stanowisko PZD w sprawie wyborów samorządowych oraz najnowsza oferta sklepu "działkowiec". Zachęcamy do czytania!

    Czytaj więcej

  • Biuletyn Informacyjny nr 6/2018

    W Biuletynie Informacyjnym KZ nr 6/2018 m.in. materiały z XX posiedzenia Krajowej Rady PZD  z 14.03.2018 r., sprowadzanie z działalności Prezydium KR i Krajowej Rady PZD w roku 2017, otwarty plan pracy KR i Krajowego Zarządu na rok 2018,   ocena projektu ustawy o zmianie niektórych ustawa w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno-  budowlanego oraz informacja o szkoleniach dla nowych działkowców w okręgach PZD.

    Czytaj więcej

  • Ochrona bioróżnorodności gleb

    19 kwietnia w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach odbyło się spotkanie informacyjne na temat projektu prowadzonego przez IO i współfinansowanego przez Unię Europejską „Ochrona bioróżnorodności gleby warunkiem zdrowia obecnych i przyszłych pokoleń”. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele redakcji „działkowca” – Małgorzata Majkowska i Elżbieta Sikora oraz instruktorzy ds. ogrodniczych PZD – dr Anna Michowska z OZ PZD w Lublinie, Maciej Aleksandrowicz z OZ Mazowiecki PZD i Małgorzata Wójcik – z KR PZD.

    Czytaj więcej

  • Pasieka w ogrodzie działkowym

    „Gdy zginie ostatnia pszczoła ludzkości pozostają tylko 4 lata życia” - słowa wypowiedziane przez Alberta Einstein’a nie napawają optymizmem, ponieważ coraz częściej słyszymy o zjawisku masowego ginięcia rodzin pszczelich. Jako przyczyny mechanizmu wymierania podaje się choroby i pasożyty pszczół, chemizację rolnictwa oraz emisję promieniowania wykorzystywanego w telekomunikacji. W celu zwiększenia populacji pszczół miodnych w strefach miejskich powstają nowe projekty tj. „Pszczoła w mieście” i ruchy w obronie pszczół np. pod nazwą „Miejskie Pszczoły”, które mają na celu zwiększenie populacji tego gatunku, również na terenach zurbanizowanych.

    Czytaj więcej

  • Sezon walnych zebrań sprawozdawczych w ROD

    Trwa kampania sprawozdawcza w Rodzinnych Ogrodach Działkowych.

    Zgodnie z zapisami statutu PZD do dnia 15 maja br. we wszystkich ogrodach działkowych powinny odbyć się walne zebrania sprawozdawcze członków PZD.

    Zasadniczym celem zebrania jest rozliczenie się ogrodowych organów statutowych z prowadzonej w ubiegłym roku działalności. Uprawnieni do udziału w walnym zebraniu działkowcy zatwierdzają sprawozdania zarządów ROD

    Czytaj więcej

  • 22 kwietnia DZIEŃ ZIEMI

    Dzień Ziemi obchodzony jest od 1970 roku w Ameryce a od 1990 roku na całym świecie również w Polsce. Celem jest uświadomienie ludzi o różnych realnych zagrożeniach dla środowiska naturalnego,  do których świadomie lub mniej świadomie się przyczyniamy i które możemy ograniczyć. Każdego roku Dzień Ziemi obchodzony jest pod innym hasłem. Motywem przewodnim w tym roku jest walka z odpadami plastikowymi. Niestety Polska jest w grupie liderów jeśli chodzi o ,,produkcję” odpadów plastikowych.

    Czytaj więcej

  • W majowym "Moim Ogródku"

    Wiosna, wiosna, nareszcie możemy ją naprawdę poczuć i zobaczyć. I u nas bardzo wiosennie i pracowicie w tym numerze. Przede wszystkim polecam na temat miesiąca „Strzelać kolorem”(s. 4). Przedstawiamy w nim te gatunki i odmiany, które robią WOW swoją barwą i obok, których nie można przejść obojętnie. Po zimie koniecznie musicie przeczytać „Idealny trawnik” (s. 22), czyli, jak mieć „angielski trawnik”. W maju jest też najwyższy czas na upiększanie balkonu i tarasu. Przygotowaliśmy dla Was „Balkon z różnych stron” (s. 19), czyli dobór roślin na balkon skierowany na różne strony świata. Nie omińcie też „Warzywnika dla zapracowanych” (s. 26 – dowiecie się, jak uprawiać warzywa, aby zajmowało nam o jak najmniej czasu, a jeśli dopiero myślicie o warzywniku to polecam „Dla spóźnialskich” (s. 29) , czyli dla tych co chcą jeszcze w tym oku cieszyć się własnymi warzywami, ale nic nie zrobili. A jeśli chcecie mieć „Truskawki jeszcze w tym roku” zapraszam na str. 37. Wszystko możecie obejrzeć w wirtualnym przewodniku [LINK] Pozdrawiam Magdalena Kondracka Redaktor naczelna.

    Czytaj więcej

  • Narada szkoleniowa Społecznej Służby Instruktorskiej PZD Okręgu w Lublinie

    W dniu 18 kwietnia 2018 r. odbyła się narada szkoleniowa Instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej PZD Okręgu w Lublinie, w której wzięli udział Instruktorzy Krajowi Okręgowi i Ogrodowi z Biłgoraja, Kraśnika, Lublina, Opola Lubelskiego, Poniatowej, Puław i Zamościa.

    Czytaj więcej

  • W sprawie wydawnictw Krajowego Zarządu PZD

    Pana Józef Chodenionek Prezes ROD „Pod Brzozą” w Bydgoszczy przesłał do Krajowego Zarządu list. List  odnosi się do wydawnictw wydawanych przez Krajową Radę i przekazywanych do Zarządów ROD. W tym piśmie jest również ocena tych wydawnictw i pracy zespołów, które redagują informacje. Bardzo sobie cenimy, że ta praca jest dostrzegana, a co najważniejsze, że  ma znaczenie dla trudnej działalności Zarządów ROD.

    Czytaj więcej

  • Budowa placu zabaw dla dzieci w ramach Budżetu Obywatelskiego ROD ,,Przyszłość" w Tomaszowie Lubels

    Sukcesem zakończyły się starania Zarządu ROD ,,Przyszłość W Tomaszowie Lubelskim o sfinansowanie ze środków Budżetu ObywatelskiegoMiasta Tomaszowa Lubelskiego 2018 projektu pn.: Budowa placu zabaw dla dzieci i urządzeń do ćwiczeń dla dorosłych na terenie ogrodu.

    Czytaj więcej

Wyszukaj ROD

Wyszukaj ROD

Chcesz nawiązać kontakt Z ROD w swojej okolicy? Przejdź na stronę, na której prezentujemy podstawowe informacje i dane kontaktowe.

Wyszukaj

Ogródek 1/2024

Ogródek 1/2024

W najnowszym numerze Ogródka znajdziesz ciekawe artykuły o trendach na wiosnę 2024. Może zainspirują Cię do zmian w Twoim ogrodzie.

Zobacz