Przypominamy, że w dniu 3 września 2018 r. do KR PZD wpłynęło pismo z Ministerstwa Środowiska o zaopiniowanie projektu ustawy z dnia 28 sierpnia 2018 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i niektórych innych ustaw.
Przypominamy, że w dniu 3 września 2018 r. do KR PZD wpłynęło pismo z Ministerstwa Środowiska o zaopiniowanie projektu ustawy z dnia 28 sierpnia 2018 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i niektórych innych ustaw.
Krajowy Zarząd PZD alarmuje zarządy ROD i działkowców z ROD usytuowanych na terenie miasta Gdańsk o monitorowanie prac planistycznych dotyczących zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska. Z informacji nadesłanej przez Okręg Pomorski wynika, że Rada Miasta Gdańska uchwałą nr LI/1506/18, przyjęła studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska, z którego wynika, że zmiana przeznaczenia dotyczy częściowo lub w całości 76 ROD, co stanowi 93 % ogółu gdańskich ogrodów.
Od dwóch lat, odkąd nastąpiło pierwsze wyłożenie projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu Łodzi w rejonie alei Marszałków: Piłsudskiego i Śmigłego –Rydza oraz ulic: Milionowej, Kilińskiego, Fabrycznej i Przędzalnianej działkowcy i PZD podjęli aktywne działania w celu zachowania na tym terenie istniejącego od 1955 roku Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Księży Młyn” w Łodzi. Już wtedy urzędnicy magistratu zdecydowali, że w miejscu istniejących 125 działek rodzinnych utworzona zostanie plaża i park.
Czy ogrody działkowe w Warszawie przestaną istnieć? Na naszej stronie umieszczone zostało stanowisko Krajowego Zarządu w sprawie zagrożeń dla istnienia ROD. Natomiast na stronie OZ PZD Mazowieckiego jest komunikat w sprawie opracowywania przez Urząd Miasta Warszawy projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (http://bit.ly/2GJepiQ). Na terenach, obecnych ogrodów działkowych, planowane jest m.in. urządzenie publicznych parków, skwerów, placów zabaw itp. Rodzi się więc pytanie, jak przyszłość czeka warszawskie ROD?
Poniedziałek w godz. 10.00-12.00
Wtorekw godz.9.00-12.00
Środaw godz. 11.00-13.00
Pod numerami telefonów 81/532 24 35 oraz 81/53 72 52 członkowie organów ROD oraz indywidualni użytkownicy działek mogą uzyskać pomoc w rozwiązaniu problemów prawnych powstałych w trakcie stosowania zapisów ustawy o rod z dnia 13.12.2013 r., Statutu PZD, Regulaminu ROD. Ponadto uzyskają merytoryczne odpowiedzi na pytania z zakresu gospodarki gruntami, inwestycji i remontów orazspraw ogrodniczych.
Zachęcamy również do korzystania z zamieszczonych na stronie internetowej okręgu odpowiedzi na najczęściej zadawane i powtarzające się pytania.
Kwestie zatwierdzania przeniesienia praw do działki reguluje ustawa o ROD (art. 41) oraz Statut PZD (§ 78 i 79). Zgodnie z nimi, aby umowa przeniesienia praw do działki była skuteczna musi zostać zatwierdzona przez zarząd ROD.
W ostatnim czasie Krajowy Zarząd PZD zauważa zwiększoną aktywność miast w zakresie opracowywania nowych kierunków zagospodarowania przestrzennego. Działania te uaktywniły się tuż po wyborach samorządowych. PZD od lat przywiązuje ogromną wagę do istnienia ogrodów w studiach i w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, bowiem od ich zapisów uzależnione jest funkcjonowanie i bezpieczeństwo ogrodów w Polsce.
Dzięki ustawie z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych w dalszym ciągu Polski Związek Działkowców oraz działkowcy korzystają ze zwolnienia od podatku rolnego oraz podatku od nieruchomości.
Przypominamy, iż zbliżają się terminy składania deklaracji na podatek rolny i od nieruchomości, które winny być złożone do urzędu miasta/gminy właściwego ze względu na miejsce położenia ogrodu, na formularzu według ustalonego wzoru. Obowiązek ten spoczywa na zarządach ROD, co wynika ze statutu PZD.
Lubelskie ogrody w nowym projekcie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Lublin.
Planowanie przestrzenne to proces ciągły a jego ważnym elementem są konsultacje społeczne, które rozpoczynają się od wniosków składanych na etapie ogłoszenia o przystąpieniu do opracowania planu i poprzez uwagi składane do wykładanego projektu mpzp. Dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych, które zajmują około 400 ha terenu jest to ważny etap i możliwość składania wniosków oraz uczestnictwo w dyskusji publicznej.
Chcesz nawiązać kontakt Z ROD w swojej okolicy? Przejdź na stronę, na której prezentujemy podstawowe informacje i dane kontaktowe.
W najnowszym numerze Ogródka znajdziesz ciekawe artykuły o trendach na wiosnę 2024. Może zainspirują Cię do zmian w Twoim ogrodzie.