Przeskocz do treści Przeskocz do menu

PZD Lublin

Artykuły

  • Album projektów budynków dla zarządów ROD już gotowy

    Na początku lutego br jednostka krajowa PZD przekazała okręgowym zarządom PZD wydrukowane albumy projektów obiektów budowlanych, prezentujące 12 budynków dla zarządów ROD (o powierzchni zarówno 25m2, jak i 35m2). Przedstawione w albumie projekty uwzględniają potrzeby Rodzinnych Ogrodów Działkowych w zakresie zapewnienia członkom organów ROD miejsca do pracy, spotkań z działkowcami oraz przechowywania dokumentacji ogrodowej (co jest szczególnie istotne w świetle ochrony danych osobowych).

    Czytaj więcej

  • Zmarł Prezes Okręgu PZD w Lublinie – Stanisław Chodak

    Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 18 lutego 2019 r. zmarł Stanisław Chodak - Prezes Okręgu PZD w Lublinie. Odszedł człowiek niezwykle oddany i zasłużony dla ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce, który przez całe swoje życie doświadczeniem i pracą służył wielu pokoleniom działkowców. Z ogrodnictwem działkowym był związany od 1968 r., a Polskim Związkiem Działkowców od 1981 r., czyli od samego początku jego powstania. Od 1978 r. pełnił społecznie funkcję Prezesa Wojewódzkiego, a następnie Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Lublinie. W latach 1981 – 2015 pełnił funkcję członka Krajowej Rady PZD oraz wiceprezesa PZD.

    Czytaj więcej

  • Wiosenny katalog sprzedaży wysyłkowej dzialkowiec.sklep

    Zapoznaj się z wiosennym katalogiem sprzedaży wysyłkowej dzialkowiec.sklep Znajdziesz w nim min. szeroki wybór kwiatów cebulowych, bylin, róż, pnączy, drzew i krzewów owocowych.

    Czytaj więcej

  • WIOSENNY MARCOWY "Mój Ogródek" od DZIŚ W SPRZEDAŻY! Kup, przeczytaj, poleć innym działkowcom!

    W numerze przedstawiamy oryginalne gatunki pnączy. Takie atrakcyjne okazy sprawdzą się zarówno w działkowych kompozycjach – przy altanach i pergolach, jak i w donicy na balkonie czy trasie. W marcowym wydaniu pomagamy usystematyzować plan pracy w sadzie od marca do maja. Doradzamy: co przyciąć, co kupić, co przeczepić, a co „zlustrować” szukając szkodników.

    Czytaj więcej

  • Krajowy Zarząd PZD informuje: Czy krakowscy radni chcą pomóc działkowcom ?

    Art. 17 ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych, stanowi dla ogrodów bardzo ważny instrument umożliwiający przyznanie im dotacji celowych z budżetów gmin z przeznaczeniem na budowę lub modernizację infrastruktury ogrodowej w ROD. Dzięki temu przepisowi, radni mają podstawę prawną do przeznaczania środków na potrzeby inwestycyjno – remontowe w ROD. Z powyższego przepisu skorzystali także radni miasta Krakowa. Niestety na chwilę obecną ciężko ustalić czy ich zamiarem jest faktyczna pomoc krakowskim ogrodom. Skąd te wątpliwości ?

    Czytaj więcej

  • To już półmetek otwartych szkoleń w Okręgu PZD w Lublinie

    Od 24 stycznia trwa cykl szkoleń dla działkowców i miłośników ogrodnictwa. W tym roku głównym przesłaniem otwartych wykładów jest propagowanie idei ogrodnictwa działkowego i zachęta do wprowadzania nowych i unowocześniania tradycyjnych upraw w ogrodach.

    Czytaj więcej

  • Uwaga ! Zarządy okręgów PZD i ROD ! Działkowcy !

    Poniżej zamieszczamy pismo Ministra Środowiska w sprawie Projektu Krajowego programu ograniczania zanieczyszczenia (KPOZP). Proszę o zapoznanie się z tym dokumentem i przedstawienie uwag. Temat jest bardzo ważny dla naszego kraju, również dla społeczności działkowej. Proszę również te uwagi przekazać do Krajowego Zarządu na adres mailowy.

    Prezes PZD Eugeniusz Kondracki

    Warszawa 7 lutego 2019 r. 

    Czytaj więcej

  • Związek nadal walczy o gdańskie ogrody

    W ubiegłym roku Rada Miasta Gdańska uchwałą nr LI/1506/18, przyjęła studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska, z którego wynika, że zmiana przeznaczenia dotyczy częściowo lub w całości aż 76 ROD, co stanowi 93 % ogółu gdańskich ogrodów. O powyższym Krajowy Zarząd PZD informował w komunikacie dla gdańskich ROD i działkowców zamieszczonym na stronie internetowej PZD z dnia 28 grudnia 2018 r. Zgodnie z założeniami studium ogrody działkowe będą podlegały relokacji bądź likwidacji. Jednakże Gmina posiada jedynie około 41% gruntów na odtworzenie ROD, co oznacza, że już na etapie uchwalania studium Gmina miała świadomość, że nie ma gdzie przenieść części ogrodów, zatem nie wiadomo co się z nimi stanie.

    Czytaj więcej

  • Cykl narad szkoleniowych dla aktywu ogrodowego i księgowych rod w Okręgu PZD w Lublinie

    Tradycyjnie Okręg PZD w Lublinie w miesiącach zimowych organizuje narady szkoleniowe dla Prezesów Zarządów ROD, Przewodniczących Ogrodowych Komisji i księgowych. Rok 2019 to szczególny i ważny rok dla środowiska działkowego. W Rodzinnych Ogrodach Działkowych odbywać się będą Walne Zebrania Sprawozdawczo- Wyborcze, natomiast w Okręgach PZD i Jednostce Krajowej PZD Zjazdy Delegatów PZD.

    Czytaj więcej

  • W jaki sposób zarząd ROD winien ustalać wysokość opłaty energetycznej?

    W ROD najczęściej występują 3 rodzaje opłat związanych z zużyciem energii elektrycznej. Pierwsza z nich, to opłata przeznaczona na pokrycie kosztów zużycia energii elektrycznej na działce ogrodowej. Druga, to opłata przeznaczona na pokrycie kosztów zużycia energii dostarczanej na teren ogólny i infrastrukturę ogrodową m.in. na oświetlenie alei czy też zasilenie w prąd domu działkowca. Natomiast trzecia opłata, zwana potocznie „opłatą energetyczną” przeznaczona jest na pokrycie strat na przesyle energii elektrycznej na terenie całego ogrodu.

    Czytaj więcej

Wyszukaj ROD

Wyszukaj ROD

Chcesz nawiązać kontakt Z ROD w swojej okolicy? Przejdź na stronę, na której prezentujemy podstawowe informacje i dane kontaktowe.

Wyszukaj

Ogródek 1/2024

Ogródek 1/2024

W najnowszym numerze Ogródka znajdziesz ciekawe artykuły o trendach na wiosnę 2024. Może zainspirują Cię do zmian w Twoim ogrodzie.

Zobacz