Jak wskazywała informacja zawarta w komunikacie nr 11 z dnia 10 października br stan wpływów środków wówczas wynosił 11.086.630,0 złotych.
Natomiast kolejne wpływy wskazują, że na dzień 15 października saldo środków wynosi 11.420.770,00.
Jak wskazywała informacja zawarta w komunikacie nr 11 z dnia 10 października br stan wpływów środków wówczas wynosił 11.086.630,0 złotych.
Natomiast kolejne wpływy wskazują, że na dzień 15 października saldo środków wynosi 11.420.770,00.
Powódź zalała przydomowe ogródki, działki i pola uprawne w regionie. Jak wyjaśniają eksperci popowodziowa gleba jest zanieczyszczona i cokolwiek na niej wyrośnie może być szkodliwe dla zdrowia.
Następstwa skutków po powodzi wrześniowej w br są bardzo poważne, obejmują zniszczenia infrastruktury ogrodowej, takiej jak drogi, sieci wodociągowe i energetyczne, ogrodzenia oraz budynki użytkowe, nie mówiąc o pracach porządkowych i odkażeniu gleby i wody. Odbudowa zniszczonej infrastruktury ogrodowej wymaga znacznych nakładów finansowych, dlatego w dniu 26 września br. Krajowa Rada PZD podjęła uchwałę nr 5/XXVI/2024 w sprawie zasilenia Funduszu przeznaczonego na usuwanie skutków klęsk żywiołowych w ROD w związku z powodzią z września 2024 r. Zgodnie z treścią uchwały zasilono Fundusz przeznaczony na usuwanie skutków klęsk żywiołowych kwotą 10 milionów złotych, ze środków będących w dyspozycji Jednostki Krajowej PZD.
W dniu 7.10.2024 r. został wydany Komunikat Prezesa PZD nr 9 odnoszący się do sytuacji powodziowej w ROD i działań podejmowanych przez OZ PZD Opolski, OZ PZD we Wrocławiu oraz OZ PZD Śląski w Katowicach.
7 października w Poznaniu odbyła się konferencja prasowa Ministra Rozwoju i Technologii, Krzysztofa Paszyka. W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele PZD, m.in. Przewodnicząca KKR PZD Maria Fojt i Wiceprezes PZD Zdzisław Śliwa. Tematem były prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. planów ogólnych gmin – zmiany oparto na projekcie przedstawionym przez PZD. Dokument ma kluczowe znaczenie dla przyszłości ROD. Minister Paszyk poinformował, że nowelizację przekazano do konsultacji międzyresortowych.
W związku z kryzysową sytuacją powodziową na południu Polski, która dotknęła ROD i spowodowała uszkodzenia, a nawet całkowite zniszczenia infrastruktury ogólnoogrodowej, zlokalizowanych na terenie województwa: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego oraz lubuskiego, PZD podejmuje następujące działania.
W dniu 3 października br. odbyła się zwołana przez Prezesa Polskiego Związku Działkowców narada Prezesów OZ PZD, Dyrektorów Biur oraz inspektorów ds. inwestycji z Okręgów objętych powodzią, która dotknęła ROD i spowodowała uszkodzenia, a nawet całkowite zniszczenia infrastruktury ogólnoogrodowej, na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego oraz lubuskiego.
W związku z nagłą sytuacją powodziową i alarmującymi doniesieniami z południa kraju, a w szczególności z województw: dolnośląskiego, opolskiego , śląskiego, lubuskiego, w których to poszczególne miasta i gminy dotknęła sytuacja kryzysowa, Prezes PZD zwrócił się do właściwych terytorialnie okręgowych zarządów PZD: tj.: opolskiego, sudeckiego, śląskiego, w Legnicy oraz we Wrocławiu i Zielonej Górze o bieżący monitoring tej krytycznej sytuacji i bardzo dotkliwej w skutkach dla społeczności tych regionów, a w tym także użytkowników działek w rodzinnych ogrodach działkowych i zarządów ROD, które nimi zarządzają.
W związku z reformą sytemu planowania przestrzennego wprowadzoną ustawą z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, PZD zainicjował szereg działań skierowanych na ograniczenie negatywnych skutków, jakie nowe regulacje mogą wywołać dla ROD i działkowców. Wdrożone przez PZD środki mają dwojaki charakter, zabezpieczenie ROD na poziomie przepisów ogólnokrajowych oraz na poziomie przepisów lokalnych.
Krajowa Rada podczas posiedzenia w dniu 26 września 2024 r. przyjęła uchwałą nr 4/XXVI/2024 „Otwarty Program Socjalny PZD”, którego podstawowym celem jest rozwijanie działalności socjalnej w ROD i Związku oraz dążenie do poprawy jakości życia działkowców i społeczności lokalnych, szczególnie w zakresie społecznym, edukacyjnym, kulturalnym i zdrowotnym. Uchwała KR PZD zobowiązuje także OZ PZD i zarządy ROD do popularyzowania i wdrażania przedmiotowego programu.