Przeskocz do treści Przeskocz do menu

KOMUNIKAT Nr 2 PREZESA PZD W SPRAWIE SYTUACJI POWDZIOWEJ W ROD

Poprzedni komunikat z dnia 17 września br zawierał wstępne dane z OZ:  Opolskiego, Sudeckiego i Śląskiego. OZ Opolski uzupełnia poprzedni raport o sytuacji powodziowej wskazując, że kolejne ogrody ucierpiały wskutek powodzi: tj. im. Jana Kazimierza z Głogówka, gdzie zalany został jeden sektor ogrodu, ROD 1000-lecia w Lewinie Brzeskim, gdzie obszar ogrodu wynoszący ponad 40 ha znalazł się całkowicie pod wodą i ucierpiało 930 indywidualnych działek. 

Zatem na terenie województwa opolskiego zalanych całkowicie lub podtopionych zostało 16 ROD o powierzchni blisko 200 ha gdzie zniszczone zostały całe uprawy i naniesienia działkowców z blisko 5 tyś, działek. W całym rejonie objętym powodzią nadal są utrudnienia w przemieszczaniu się, które uniemożliwiają dokładne rozeznanie strat i sytuacji.

Raport złożył także OZ we Wrocławiu, który informuje o podtopieniach i zalaniach na terenie  ogrodów:

- ROD „Włókniarz” osiedle Stabłowice- pow. ok.  5 ha, 12  działek zalany wodami rzeki Bystrzycy od 10 cm do 1, m;

-ROD „Antena” osiedle Grabiszyn o pow. około 2 ha, 42  działki zalane wodami rzeki Ślęzy na wysokość ok. 0,5 m;

-ROD „Starachowice” -osiedle Starachowice o pow. ok. 0,2 ha – 6 działek zalanych wodami rzeki Ługowiny;

-ROD „Park Wschodni” osiedle Książe Małe zostało zalanych 15 działek ogrodowych na powierzchni 0,5 ha wodami rzeki Oławka;

- ROD „X lecia” -osiedle Grabiszyn – pow. ok. 1 ha – 29 działek ogrodowych, zalanych wodami rzeki Ślęzy do około 50 cm;

- ROD im. B. Chrobrego w Oławie – pow. ok. 0,30 ha – 8 działek ogrodowych, zalanych wodami rzeki Odra do około 20 cm;

- ROD „Partynice” we Wrocławiu – pow. ok. 0,30 ha – 6 działek ogrodowych, zalanych wodami rzeki Ślęzy do około 20 cm;

- ROD „Poranek” w Wiązowie – pow. ok. 1,90 ha – 59 działek ogrodowych, zalanych wodami rzeki Oławka  do około 30 cm;

Dopiero po zejściu wody będzie możliwe oszacowanie szkód w infrastrukturze i mieniu działkowców. Okręgowy Zarząd PZD we Wrocławiu wskazuje, że niższy niż zakładano poziom rzeki Odry oraz wykonane zabezpieczenia nie doprowadziły jak dotąd do większych szkód na terenach ROD podległych terytorialnie temu okręgowi. OZ uprzedzał zarządy ROD, które uznano za możliwe do podtopienia aby zabezpieczyły dokumentacje ogrodowe, sprzęt biurowy oraz  sprzęt i urządzenia ogrodnicze. OZ cały czas monitoruje sytuacje , gdyż nadal istnieje olbrzymie zagrożenie.

Skutkami powodzi zostały dotknięte ogrody z  kolejnego województwa : lubuskiego, gdzie funkcjonujący tam OZ PZD w Zielonej Górze melduje o podtopionych 3 ROD z terenu Szprotawy. Jednakże w ciągu rzeki Bóbr zagrożenie występuje w miejscowości Małomice, Żagań, Nowogród Bobrzański, Krosno Odrzańskie, gdzie dociera fala wezbraniowa. Sytuacja dotyczy 13 ROD. W ciągu rzeki Odry zagrożonych jest na terenie województwa lubuskiego 17 ROD w miejscowości : Szlichtyngowa, Bytom Odrzański, Nowa Sól, Czerwieńsk.

Rzeka Nysa Łużycka jest zagrożeniem dla  ROD z Gubina, gdzie może dojść do zjawiska cofki z rzeki Odry. Także 1 ROD w miejscowości Iłowa jest zagrożony wodami rzeki Czerna Mała, gdyż jest obawa o przekroczeniu stanu alarmowego.

Nadal sytuacja jest bardzo niebezpieczna i trudna do zweryfikowania z uwagi na istniejący  stan zagrożenia oraz na skutek zniszczonej infrastruktury, która uniemożliwia przemieszczanie się i komunikację. Potrzeby będą olbrzymie: dla miast, domów mieszkań a także ROD i indywidualnych działek.

PREZES PZD

Warszawa dnia 20 września 2024 roku.